Ar kramtoma guma žalinga žmogaus sveikatai?

Deja, kramtomoji guma irgi duoda šalutinių poveikių. Jie gali būti tokie:

  1. Gumos kramtymas gali padidinti nesveiko maisto suvartojimą. Tyrimai rodo, kad nors tai gali sumažinti alkį, motyvaciją valgyti ir suvalgomo maisto kiekį, gumos kramtytojai dažnai renkasi mažiau naudingą maistą negu tie, kurie gumos nekramto. Pvz., žmonės, kurie kramto gumą, greičiau suvalgys kokių nors bulvių traškučių ir saldainių negu vaisių. Taip gali būti dėl to, kad nuo mėtinio kvapiklio, esančio kramtomojoje gumoje, vaisiai įgauna kartų skonį.
  2. Tai gali sukelti temporomandibuliarinį sąnarių sutrikimą jūsų žandikaulyje. Gumos kramtymas gali sukelti raumenų disbalansą (jeigu dažniau kramtai viena burnos puse negu kita) arba netgi tą temporomandibuliarinį sąnarių sutrikimą, kuris gali būti gana skausmingas ir chroniškas. Kai per daug naudoji tam tikras raumenų grupes, kai kurie raumenys gali susitraukti, o tai sukelia skausmus, taip pat ir galvos, ausų arba dantų.
  3. Virškinimo problemos. Kai kramtai gumą, praryji šiek tiek oro burbulų, kas gali sukelti pilvo skausmus arba vidurių pūtimą. Be to,kai kramtai gumą, smegenys siunčia signalus skrandžiui, kad jis tuoj gaus maisto. Tada būna aktyvuojami virškinimo fermentai ir rūgštys, bet jie negauna nieko virškinti. Tai gali sukelti vidurių pūtimą, padidėjusį skrandžio rūgštingumą, ir sumažinti organizmo gebėjimą gaminti pakankamai virškinimo fermentų tada, kai iš tikrųjų valgai. Kai kuriems žmonėms gali net paleisti vidurius nuo gumoje esančių saldiklių.
  4. Žala dantims – net ir nuo becukrės gumos. Jeigu jūsų kramtomoji guma turi cukraus, jūsų dantys pastoviai „maudosi“ cukruje. Dėl to gali atsirasti dantų ėduonis. Net jeigu ta guma be cukraus, vis tiek tai negerai dantims, nes joje dažnai būna rūgščių kvapiklių ir konservantų, kurie irgi gadina dantis, net jeigu gumoje yra ksilitolio, skirto kovoti su dantų gedimu. Skirtingai nuo dantų ėduonies, dantų erozija nuo rūgšties yra kalcio praradimo procesas – dantys tiesiog pradeda tirpti.
  5. Šalutiniai produktai, gaunami iš avių. Kramtomojoje gumoje dažnai būna lanolino – vaškinės medžiagos, gaunamos iš avies vilnos, kad padidintų gumos minkštumą. Nors sveikatai jis nepavojingas, kažin ar lanolino kramtymas labai skaniai skamba.
  6. Gyvsidabrio paleidimas iš plombų. Jeigu turite gyvsidabrio plombų, reikėtų žinoti, kad gumos kramtymas gali jį išskirti iš plombos. Kiekvieną kartą kramtant susidaro gyvsidanrio garai, kurie patenka į kraują.

Be viso to, yra rastas ryšys tarp paauglių gumos kramtymo ir galvos skausmų – greičiausiai dėl to paties temporomandibuliarinio sąnarių sutrikimo. Paskutiniai tyrimai parodė, kad prie to gali prisidėti ir gumoje esantis aspartamas. Gumoje dažniausiai būna daug dirbtinių saldiklių, kurie yra kenksmingi sveikatai (aspartamas – vienas iš jų). Aspartamas organizme perdirbamas į metanolį, kuris yra nuodingas, ir formaldehidą, kuris yra kancerogenas, naudojamas kaip balzamuojantis skystis ir nepasišalina iš organizmo įprastu būdu – per inkstus. Yra rastas aspartamo ryšys su apsigimimais, vėžiu, smegenų augliais ir viršsvoriu. Dirbtinių saldiklių vartojimas gali sukelti tam tikrų sutrikimų organizmo biochemijoje, dėl kurių iš tikrųjų priaugsi svorio. Jie žadina apetitą, dėl ko užsinori daug angliavandenių turinčio maisto.

Žinoma, jeigu tą gumą kramtysi tik retkarčiais, nieko baisaus nenutiks, bet blogai, jeigu tai virsta nuolatiniu įpročiu.

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/02/03/6-chewing-gum-side-effects.aspx

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Vertintojų: 1

Kol kas įvertinimų nėra.