Kuo svarbus yra ozono sluoksnis?

Ozonas – tai natūraliai aplinkoje esančios dujos. Jo cheminė formulė yra O3, tuo tarpu deguonies cheminė formulė yra O2. Halogenai O3 verčia į O2. Ozonas randamas dviejuose atmosferos sluoksniuose. Apie 10% jo yra žemutiniame sluoksnyje, vadinamame troposfera, kuris tęsiasi iki 10-16 km aukščio. Likusieji 90% randami aukštesniame atmosferos sluoksnyje – stratosferoje, siekiančioje iki maždaug 50 km aukščio. Tai ir yra vadinamasis ozono sluoksnis.

Saulė išspinduliuoja daugybę ultravioletinių ir kitokių spindulių, žalingų žmogui ir apskritai gyvybei. Ozono sluoksnis sugeria UV spinduliuotę, todėl ji nepasiekia Žemės paviršiaus ir tuo būdu mes būname apsaugoti nuo kenksmingų spindulių. Ozonas, esantis stratosferoje, vadinamas „geruoju ozonu“. Ozonas, natūraliai esantis žemuosiuose atmosferos sluoksniuose, padeda pašalinti teršalus nuo Žemės paviršiaus.

Ozono kiekis atmosferoje įvairuoja, priklausomai nuo vietovės. Be to, jo kaita priklauso nuo metų laikų, kartais ozono kiekis kinta net kasdien. Tai priklauso nuo vėjų, pučiančių stratosferoje, taip pat ir nuo nuolatinės ozono gamybos bei skilimo (ozonas gaminasi nuo elektros išlydžių, kitaip sakant, perkūnijos). Dėl savotiškos stratosferos struktūros storesnis ozono sluoksnis yra virš ašigalių negu virš pusiaujo.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.