Ar ausinukai kenkia klausai?

Iš tikrųjų taip – netinkamas ausinukų naudojimas gali visiems laikams sugadinti klausą, net ir visai jauname amžiuje. Žurnale Journal of Paediatrics paskelbtais duomenimis, 12.5% vaikų nuo 6 iki 19 metų turi klausos sutrikimų dėl muzikos klausymosi dideliu garsu. Nešiojami grotuvai jau seniai egzistuoja, tai kodėl būtent dabar dėl jų atsiranda tiek daug klausos sutrikimų? Atsakymas – dainų skaičius, kurį galima sutalpinti iPode arba MP3 grotuve. Senesniuose nešiojamuose grotuvuose būdavo galima sutalpinti tik po vieną kompaktą arba kasetę, todėl žmonės trumpiau jų ir klausydavosi. Bet dabartiniai grotuvai nanotechnologijų dėka leidžia juose laikyti šimtus dainų, todėl galima ir ilgiau jų klausytis, o tai atitinkamai daugiau ir kenkia klausai. Be to, dabar dažnai naudojamos įkišamos į ausis ausinės, kurios garsą perteikia tiesiai į ausies kanalą ir nepraleidžia kitų garsų.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, 8 valandos klausymosi 85 decibelų garso (maždaug toks garso lygis, kuriuo dažnai paaugliai klausosi muzikos) gali pakenkti jūsų klausai. Klausos praradimas vyksta palaipsniui, ir paprastai pirmiausia nustoji girdėti aukšto dažnio garsus. Jeigu klausa rimtai susilpnėja, žmogus gali prarasti sugebėjimą aiškiai kalbėti.

Klausos praradimo dėl per didelio garso galima išvengti laikantis šių taisyklių:

  • Naudokitės paprastomis ausinėmis. Palyginti su įkišamomis, paprastos ausinės palaiko garso šaltinį toliau nuo vidinės ausies. Ši papildoma erdvė apsaugo jūsų ausų būgnelius nuo persitempimo.
  • Pritildykite garsą iki mažiau negu 85 decibelų, nes bet koks didesnis triukšmas gadina klausą. 85 decibelai – tai maždaug tas pats, kaip klausytis miesto transporto triukšmo iš mašinos vidaus.
  • Darykite pertraukas: muzikos klausymasis ilgą laiką gali pakenkti klausai.
  • Laikykitės 60/60 taisyklės: niekada nepagarsinkite muzikos daugiau kaip 60% garso ir visada klausykitės muzikos, naudodamiesi įkišamomis ausinėmis, tik iki 60 minučių per dieną.
  • Žiūrėkite, kad neužmigtumėte klausydamosi muzikos, ypač jei naudojatės įkišamomis ausinėmis. Tokiu atveju muzika gali groti ištisas valandas, o žala klausai vis tiek darysis.
  • Kai kuriems žmonėms reikia tam tikro triukšmo, norint užmigti. Tam reikalui geriausia sudaryti švelnios muzikos grojaraštį (kad ir klasikinio pianino) ir groti jį nedideliu garsu iš kolonėlių ant jūsų stalo. Nepamirškite įjungti „miego“ funkcijos, kuri po tam tikro laiko išjungs muziką. Tai taupys tiek elektrą, tiek jūsų ausis.
  • Savo iPode sumažinkite maksimalaus garso nustatymus. Tam reikalui eikite į „Settings“ („Nustatymai“), pasirinkite „Music“ ir „Volume limit“ („Garso apribojimai“). Nustatykite juos iki 60% pilno garso, kad netyčia neužleistumėte muzikos per garsiai.
  • Prisiminkite, kad aukštesnio dažnio garsai labiau gadina klausą negu žemo dažnio garsai. Jeigu klausotės aukšto dažnio muzikos, pamažinkite garsą.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Vertintojų: 2

Kol kas įvertinimų nėra.