Ar skaitymas kenkia regėjimui?

Dažnai sakoma, kad skaitymas prietemoje, ypač jeigu šriftas smulkus, gadina akis, bet iš tikrųjų tai tėra mitas. Pirmiausia, kaip regėjimas prisitaiko prie tamsos? Kai įeinate į kambarį, kur mažai šviesos, jūsų akys prisitaiko keliais būdais. Pirmiausia, tinklainės fotoreceptoriai – kolbelės ir lazdelės pradeda gaminti daugiau šviesai jautrių medžiagų. Šios medžiagos „pagauna“ šviesą, paverčia ją į elektros signalą ir perduoda jį į smegenis. Antra, rainelės raumenys atsipalaiduoja, dėl to išsiplečia vyzdys. Tai leidžia akiai surinkti kiek galima daugiau šviesos. Galiausiai tinklainės nervinės ląstelės prisitaiko prie darbo menkoje šviesoje. Kai skaitote, akys turi fokusuotis į žodžius, o tam rainelė, taip pat ir lęšiuko formą kontroliuojantys raumenys turi susitraukti.

Jei skaitote menkame apšvietime, jūsų regėjimo raumenys gauna mišrius signalus. Jie turi atsipalaiduoti, kad surinktų kuo daugiau šviesos, bet taip pat susitraukti, kad galėtų susifokusuoti į raides. Kai objektas būna blogai apšviestas, sufokusuoti žvilgsnį pasidaro dar sunkiau, nes būna mažas kontrastas tarp raidžių ir puslapio, dėl to akims būna sunkiau įžvelgti detales. Ši savybė vadinama regėjimo aštrumu. Akys turi sunkiau dirbti, kad išskirtu žodžius, o tai vargina akių raumenis.

Kai akys ilgesnį laiką taip sunkiai padirba, jos pavargsta, kaip ir bet kurie kiti raumenys. tai gali sukelti įvairius poveikius, tokius kaip akių niežtėjimas, galvos skausmas, nugaros ir kaklo skausmai ir neryškus regėjimas. Kadangi fokusuodamasis į objektą nedažnai mirksite, gali atsirasti sausumas akyse. Nė vienas iš šių simptomų nekenkia akims, jie netrukus praeina. O jeigu nepraeina, kreipkitės į gydytoją. Jūs galite turėti kokią papildomą problemą, tokią kaip trumparegystė; kadangi akių pervargimo simptomai būna panašūs į trumparegystės, tai greičiausiai ta priežastis, dėl kurios daugelis ginčijasi, kad skaitymas menkoje šviesoje sukelia nuolatinę žalą akims.

Taigi trumparegystė atsiranda tikrai ne nuo to, bet lengviau yra skaityti gerame apšvietime. Galite išvengti akių pervargimo dažnai mirksėdami ir kas 15-30 minučių darydami pertrauką skaityme.

http://health.howstuffworks.com/human-body/systems/eye/reading-in-dim-light1.htm

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.