Su kuo valyti žomšinius (verstos odos) batus?

Zomšiniai batai yra jautrūs nutrynimams, įbrėžimams ir dėmėms, ir juos valyti gana nelengva. Bet galite tai padaryti sekdami šiais patarimais:

1. Purvų ir nutrynimų valymas

 1. Paimkite zomšo šepetuką ir įsitikinkite, kad jūsų batai yra sausi. Geriausia zomšą valyti specialiu šepetėliu, kurį galite nusipirkti kartu su zomšo valymo rinkiniu. Jei ant jūsų batų yra valymo instrukcijos, valykite pagal jas. Zomšas taip pat yra labai jautrus vandeniui, todėl geriausia batus valyti sausus.
 2. Lengvai nuvalykite purvą. Zomšo valymo šepetėliu lengvai pabraukykite, kad nuvalytumėte susikaupusį purvą ir dulkes. Nebraukykite pirmyn-atgal: visada valykite ta pačia kryptimi. Po to jūsų batai jau iškart atrodys naujesni.
 3. Energingai pavalykite, kad nuvalytumėte nutrynimus. Nutrinant batus, zomšo plaukeliai gali būti spaudžiami viena kryptimi. Tuos plaukelius pakelkite energingai pavalydami batus pirmyn-atgal. Tai vėlgi geriausia daryti zomšo šepetuku. Jeigu nutrynimai per daug susivėlę, kad juos būtų galima įveikti šepetėliu, pabandykite pagramdyti tą vietą peiliu.
 4. Labai užsispyrusiems įbrėžimams naudokite trintuką. Nutrynimai ir įbrėžimai, kurie nenusivalo šepetėliu, gali būti pašalinami trintuku. Taip pat galite nusipirkti specialų trintuką zomšui. Bandykite trinti vidutiniškai, o jei to neužteks, tada stipriau.
 5. Saugokite zomšą. Kai batai bus švarūs (arba jei batai nauji), apipurkškite juos zomšą saugančiu purškikliu. Tai padės išvengti dėmių arba įbrėžimų. Naudokite pagal instrukcijas.

2. Vandens dėmių pašalinimas

 1. Sušlapinkite visą batų išorę. Šepetėliu užtepkite truputį vandens. Vanduo gali sugadinti batų spalvą, bet tinkamai naudojamas vanduo gali pašalinti vandens dėmes.
 2. Sugerti vandens pertekliui naudokite kempinę arba sausą skudurėlį. Švelniai patapšnokite, kol oda bus vienodai drėgna, be jokių pastebimų vandens dėmių.
 3. Į batus įkiškite popieriaus ir batų formeles. Įkiškite popieriaus, kad batų viduje sugertų vandens pertaklių, ypač jei naudojate daug vanens. Batų formelės (arba tiesiog popieriaus gumulėliai) padeda batams išlaikyti formą. Nenaudokite laikraščių, nes į batus gali susigerti jų rašalas.
 4. Palikite batus išdžiūti bent jau per naktį. Padėkite juos į sausą, gerai vėdinamą vietą ir leiskite išgaruoti vandeniui.
 5. Kai tik batai išdžius, lengvai juos perbraukite zomšo šepetėliu. Tai padės sugrąžinti zomšui jo buvusią išvaizdą.

3. Ypatingų dėmių pašalinimas

 1. Pašalinti alieaus arba nežinomoms dėmėms naudokite nagų šepetėlį.Naudokite zomšo šepetėlį nutrinti dėmėms, kai kad darote su batų nutrynimais. Tada labiausiai užsispyrusias dėmes nuzulinkite nagų šepetėliu ir šiltu vandeniu. Pašalinti riebalų dėmes nuo zomšo gali būti ypač sunku, ir jeigu batai labai ištepti, jie gali niekada ir nebeatgauti geros išvaizdos. Kai kurie riebalų dėmėms rekomenduoa krakmolą, jei riebalai vis dar neišdžiūvę. Užbarstykite jį ant dėmės ir palikite nakčiai. Kitą dieną nuvalykite krakmolą.
 2. Prieš valydami leiskite purvui nudžiūti. Purvo perteklių nuvalykit per daug nespausdami, tada padėkite batus į saulėtą vietą išdžiūti. Kai purvas sukietės, turėtų būti įmanoma didesnius jo gabalus nutrupinti rankomis. Tada likusius gabalėlius nuvalykite zomšo šepetuku.
 3. Jei batai išsiterlioję vašku ar kramtomąja guma, padėkite juos į šaldiklį.Guma netrukus tiek sukietės, kad ją galima bus nulupti gabalais. Pabaikite valyti zomšo šepetėliu.
 4. Kraujo dėmes nuvalykite vatos gabalėliais ir peroksidu. Dėmę iš lėto sudrėkinkite peroksidu, kol kraujas nusivalys.
 5. Rašalą stenkitės nuvalyti, kol jis nesusigėrė – o tada naudokite švitrinį popierių. jei ant batų užsipilate rašalo, čiupkite rankšluostį ir kiek galima daugiau jo sugerkite. Jei susigėrė, nušveiskite švitriniu popieriumi. Gali padėti ir vatos gabaliukas, išmirkytas spirite.

4. Kitos naminės priemonės

 1. Nepasiduodančioms dėmėms nuvalyti naudokite baltąjį actą. Jei dėmė nenusivalo normaliais būdais, pamirkykite ją actu, naudodamiesi minkštu skuduru arba rankšluosčiu. Palikite nudžiūti, po to pašveiskite zomšo šepetuku. Toks metodas tinka ir norint atsikratyti druskos dėmių.
 2. Sausoms dėmėms naudokite vielinę kempinę. Tik žinokite, kad paskui gali prireikti taip nušvaisti ir visą likusį batą, kad atrodytų vienodai.
 3. Išbandykite nagų šveitiklį ir šutintuvą. Jei neturite zomšo šepetuko, pašveiskite batą nagų šveitikliu, o tada pašutinkite virduliu arba lygintuvo garais. Nuo karščio turėtų atsidaryti poros ir palengvėti valymas.

http://www.wikihow.com/Clean-Suede-Shoes

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 4.6 / 5. Vertintojų: 18

Kol kas įvertinimų nėra.