Interviu su koučingo specialistu Tomu Misiukoniu: „Energijos pasisemiu iš savo pašnekovų“

Ar tikrai žinote kas yra koučingas? Kviečiame susipažinti su ilgametę patirtį turinčiu koučingo specialistu Tomu Misiukoniu, kuris papasakos kaip atrodo šio darbo virtuvė ir kuo, vis dėlto, skiriasi psichologas nuo koučingo specialisto.

 pradžių pradėkime nuo įmonės, kurioje dirbate, pristatymo. Gal galite trumpai apibudinti kuo užsiima OVC consulting?

OVC Consulting yra mokymų ir konsultacijų paslaugas teikianti bendrovė, kuri padeda organizacijoms įgyvendinti pokyčius.

Ar galėtumėte trumpai paaiškinti, kas yra koučingas ir kuo jis gali buti naudingas?

Koučingas yra pokalbis tarp koučingo specialisto ir jo kliento. Koučingo specialistas užduoda gerus, mąstymą skatinančius, klausimus, o klientas, ieškodamas atsakymo į juos, didina savo įsisąmoninimą ir prisiima atsakomybę veikti. Tokiu būdu klientas sprendžia įvairius, jį dominančius, gyvenimo bei darbo klausimus. Koučingas yra naudingiausias tiems, kurie ieško kaip pagerinti savo veiklą, savijautą, dairosi pokyčių ar tiesiog nori ką nors geriau suprasti apie save ir savo santykį su aplinka.

Iš Jūsų apibūdinimo susidaro įspūdis, kad koučingo specialisto veikla primena psichologo darbą. Ar iš tikrųjų šios veiklos yra panašios?

Koučingo metodika kildinama iš įvairių psichoterapijos krypčių, tad taip – koučingospecialisto darbas yra daug kuo panašus į psichologo darbą. Pavyzdžiui, jie abu užduoda savo pašnekovams klausimus. Tačiau koučinge klientų keliami klausimai, skirtingai nuo psichologinio konsultavimo ar psichoterapijos, yra apie veiklos gerinimą, kai tuo tarpu psichologai ar psichoterapeutai labiau darbuojasi su savijautos gerinimo ar gydimo aspektais.

Kadangi viso darbo metu aktyviai bendraujate su klientais, su kokiais sunkumais tenka susidurti dirbant šį darbą?

Nevadinčiau to sunkumais, greičiau poreikiais. Didžiausias jų – nuolatinis mokymasis. Klientų daugėja, jų klausimai tampa labiau kompleksiški, tad koučingo specialistams yra privalu kelti savo kvalifikaciją. Pavyzdžiui, profesionalūs koučingo specialistai turi gerai išmanyti žmogaus psichologiją. Kitas iššūkis – koučingas dar ne visada atpažįstamas ir pripažįstamas. Tad tenka dirbti daug švietėjiško darbo ir pasakoti klientams, kokią naudą jie gali gauti iš koučingo ir kokios ne.

Su kokias sunkumais dažniausiai susiduria įmonių vadovai, kurie kreipiasi į Jus?

Daugiausia dirbu su įmonių vadovais ar kitais žmonėmis, kurių veikla apima daug dimensijų. Dažniausiai sprendžiame veiklos gerinimo klausimus. Pavyzdžiui, naujai paskirtas vadovas siekia gerinti savo lyderystės įgūdžius, arba patyręs vadovas ieško, kaip pagerinti darbą su savo komanda. Taip pat su klientais kalbamės apie jų ir jų aplinkos santykių gerinimą, asmenybinį augimą, nuostatų bei elgesio pokyčius. Norimą temą visada formuluoja klientas, o man tenka padėti jiems geriau suprasti save ir imtis pokyčių.

Esate mokęsis pas žinomą komandos ugdymo ir mentorystės specialistą prof. David‘ą Clutterbuck‘ą. Kokių pagrindinių dalykų iš jo išmokote?

Prof. Davidas Clutterbuck yra be galo šviesus, išmintingas ir puikų humoro jausmą turintis žmogus. Jis kartu su kolegomis įkūrė Europos Mentorystės ir Koučingo Tarybą, kuri yra viena pirmųjų organizacijų pasaulyje, besirūpinančių koučingo veikla. Davidas padėjo geriau suprasti, kad koučingas yra labai rimta ir daug atsakomybės reikalaujanti veikla. Jis padėjo susiformuoti mokslišką požiūrį, kuris skatina mane sveikai abejoti ir ieškoti, kad pagerinčiau savo veiklą. Davidas taip pat įkvėpė koučingo tyrimams. Jis yra tas žmogus, iš kurio sėmiausi įkvėpimo savo knygoms ir tinklaraščiui http://coachingblog.lt

Kokios savybės reikalingos norint tapti puikiu koučingo specialistu?

Koučingo specialistui turi patikti bendrauti. Jam reikalinga empatija, gebėjimas jausti ir atjausti kitą žmogų. Koučingo specialistas turėtų būti autentiška, tikra asmenybė. Koučingospecialistui būtina pasitikėti savimi, nebijoti eksperimentuoti, gebėti būti neapibrėžtume. Jis turi būti žmogiškas, mokantis klausyti ir girdėti. Toks žmogus turi būti susitvarkęs savo darbo ir gyvenimo balansą.

Esate koučingo specialistas ir kasdien tenka bendrauti su daugybe žmonių. Kaip pasikraunate energijos bendravimui su skirtingais žmonėmis?

Man labai patinka bendrauti ir, tiesą pasakius, energijos gaunu iš savo pašnekovų. Tikiuosi, kad ja apsikeičiame. Daug energijos pasikraunu bėgdamas. Tai pats geriausias vaistas nuo išsekimo ar persidirbimo. Kuriu ir rašau, tomis valandomis būnu su savimi, tad pailsiu ir tokiu būdu.

Kaip minėjote, kasdien tenka tobulinti savo įgūdžius ir įgauti naujų žinių. Kokias knygas/filmus rekomenduotumėte perskaityti ar peržiūrėti žmonėms, besidomintiems koučingo veikla?

Daug nuorodų į geras knygas galite rasti čia: http://coachingblog.lt/knygu-lentyna/. Domėkitės rimtesne psichologijos literatūra, skaitykite įkandamus filosofų kūrinius. Atidžiau rinkitės populiariosios psichologijos knygas. Šiuo metu antrą kartą skaitau Irwin Yalom “Terapijos Dovana”, tai puiki knyga kiekvienam koučingo specialistui.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Vertintojų: 1

Kol kas įvertinimų nėra.