Sveikų sulčių pasirinkimo paslaptis yra atidus etikečių skaitymas. Gamintojai, kaip reikalauja įstatymas, naudoja tam tikrą specialią kalbą aprašyti sultims, bet čia lengva apsigauti, jeigu nežinai tų kodinių pavadinimų.
Idealios sveikos sultys yra tokios:
- sudarytos iš 100% sulčių;
- neturi jokių priedų;
- pagamintos ne iš koncentrato;
- jose būna vaisių minkštimo;
- yra ekologiškos.
Svarbiausia, kad sultys būtų „100% sultys“. Tai reiškia, kad jų turinys yra tikros vaisių sultys, išskyrus kai kuriuos priedus ir konservantus. Jeigu pamatysite tokius žodžius kaip „gėrimas“ arba „nektaras“, tai reiškia, kad vaisių sulčių ten gali būti ir vos 1%. Didžioji dalis tų „gėrimų“ ir „nektarų“ dažniausiai būna kukurūzų sirupas arba cukrus. Galite tai patikrinti, perskaitę ingredientų sąrašą. Tokie gėrimai būna ne ką geresni už visokius gazuotus gėrimus; tai būna cukriniai gėrimai, paskaninti vaisių kvapais ir trupučiu vaisių sulčių.
Priedai būna išvardinti ingredientų sąraše, tokie kaip „kvapiosios medžiagos“. Geriausia būtų vengti bet kokių priedų. Deja, paprastai jų išvengti būna sudėtinga, net jeigu tai yra 100% sultys. Geriausia ieškoti sulčių be priedų ekologiško maisto parduotuvėse, tik jos brangesnės ir jų pasirinkimas labai ribotas. Dėl to galima priedus padalinti į blogiausius (kurių vengti bet kokiu atveju), mažiau blogus (kurių geriau vengti), ir tuos, kurių sunkiausia išvengti (kur geriausia pasiekti kokį kompromisą).
Priedai, kurių reikia vengti:
Dirbtiniai saldikliai, kurie yra nuodingi nervų sistemai: acesulfamo kalis, aspartamas, neotamas, sacharinas, sukralozė. Dažikliai turi ryšį su vėžiu ir hiperaktyvumu. Daug fruktozės turintis kukurūzų sirupas kelia cukraus kiekį kraujyje, ir netgi manoma, kad jis prisidėjo prie pastaruoju metu padažnėjusių diabeto atvejų. Dirbtinės kvapiosios medžiagos gali būti ir kvapų stiprikliai, kurie veikia skonio pojūtį, o tai reiškia, kad jie daro neurologinį poveikį.
Priedai, kurių geriau vengti:
Cukrus, cukranendrių sirupas, natūralūs saldikliai (medus, agava ir pan.) Geroms sultims iš viso nereikia jokių saldiklių!
Priedai, kurių sunku išvengti:
Konservantai, tokie kaip askorbino rūgštis, citrinos ir obuolių rūgštis. Kvapikliai, tokie kaip ingredientas „natūralūs kvapikliai“. Tirštikliai, tokie kaip karagenanas arba ksantano guma. Šie priedai dažnai būna net ir 100% ekologiškose sultyse. Jie gaminami nesveiku pramoniniu būdu, ir po terminu „kvapiosios medžiagos“ gali slėptis labai nesveiki maisto priedai. Kai kurie priedai gaminami naudojant tokį procesą, kuriame susidaro laisva glutamo rūgštis, praktiškai natrio glutamato forma, turinti identišką poveikį. Tokios yra citrinos ir karagenano rūgštys.
100% vaisių sultys, pagamintos ne iš koncentrato, bet iškart po spaudimo suplistytos į butelius („šviežiai spaustos“), yra pačios sveikiausios. Bet dažniausiai sultys būna „iš koncentrato“. Viename fabrike iš sulčių gaminamas koncentratas, kitame jis praskiedžiamas vandeniu ir suplistomas į butelius. Tokios sultys, be abejo, būna perdirbamos papildomai; koncentratuose būna pakankamai pelėsio, kad jie būtų uždrausti alergiškiems žmonėms; ir tie koncentratai paprastai būna neaiškios kilmės bei turinio. Jie dažnai importuojami iš kitų šalių, pvz., Kinijos.
Vaisių minkštimas yra suspausti vaisiai. Jis sveikose sultyse yra labai pageidautinas: jame esančios balastinės medžiagos neleidžia užkilti cukraus kiekiui kraujyje. O ekologiškos sultys turi būti ir pažymėtos kaip „ekologiškos“. Jeigu nepažymėtos, vadinasi, jos visai ne ekologiškos. Jų privalumai: vaisių auginimui nebuvo naudoti pesticidai, kas labai svarbus sultims, nes spaudžiant sultis, į jas įsispaudžia ir visi pesticidai. Ekologiškų sulčių priedai paprastai būna mažiau kenksmingi negu paprasto maisto priedai, ir jose nebūna genetiškai modifikuotų ingredientų. Be to, įrodyta, kad ekologiškuose vaisiuose yra daugiau antioksidantų negu neekologiškuose. Taigi sveikiausios sultys yra ekologiškos.
Skanių sulčių!
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.