Kas pirmas išrado saulės laikrodį?

Kiek žinoma, laikrodžių gamyba prasidėjo Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos civilizacijose prieš maždaug 5000-6000 metų. Kadangi tuo metu ten jau buvo sukurtos valstybės institucijos ir formalios religijos, atsirado ir poreikis efektyviau planuoti laiką. Pirmieji dieną dalinti į kažką panašaus negu valandos pradėjo senovės egiptiečiai. Obeliskai pradėti statyti maždaug 3500 m. pr. Kr. Jų judantys šešėliai sudarydavo kaip ir saulės laikrodį – tada piliečiai dalindavo dieną į dvi dalis, prieš ir po vidurdienio. Jie taip pat parodydavo ilgiausias ir trumpiausias metų dienas – kai vidurdienio šešėlis būdavo pats trumpiausias ir pats ilgiausias. Vėliau ant paminklo pagrindo būdavo sudėliojamos žymės, kurios dalindavo dieną į smulkesnes dalis.

Kitas egiptiečių saulės laikrodis, tikriausiai pirmasis nešiojamas, pradėtas naudoti apie 1500 m. pr. Kr., skirtas matuoti „valandoms“. Šis įrenginys dalindavo šviesųjį metą į 10 dalių, plius dvi „prietemos valandos“ ryte ir vakare. Kai ilgas stiebas su 5 įvairiai išdėstytomis žymėmis ryte būdavo orientuotas į rytus ir vakarus, pakeltas skersinis rytinėje pusėje mesdavo ant žymių judantį šešėlį. Vidurdienį tas laikrodis būdavo pasukamas priešinga kryptimi, kad matuotų popietės „valandas“.

Seniausias astronominis įrankis – merkhet atsirado senovės Egipte apie 600 m. pr. Kr. Būdavo naudojami du merkhetai nužymėti šiaurės-pietų linijai, orientuoti pagal Šiaurinę žvaigždę. Jie galėjo būti naudojami žymėti nakties valandoms, nustatant kokios žvaigždės kerta dienovidinį.

Kad turėtų daugiau tikslumo ištisus metus, buvo išrasti saulės laikrodžiai, kurie buvo nebe vertikalios arba horizontalios plokštumos, o sudėtingesni. Viena versija buvo pusrutulinis saulės laikrodis – dubens formos įduba, iškirsta akmenyje, kurioje buvo centrinis vertikalus gnomonas (rodyklė) ir valandų žymės skirtingiems metų laikams.Hemiciklas, kuris, kaip manoma, buvo išrastas apie 300 m. pr. Kr., jau buvo be nereikalingos pusrutulio dalies, panašus į pusę dubens, iškaltas kvadratiniame akmenyje. 30 m. pr. Kr. Vitruvijus aprašė 13 saulės laikrodžio rūšių, naudotų Graikijoje, Mažojoje Azijoje ir Italijoje.

http://inventors.about.com/library/weekly/aa071401a.htm

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.