Kurioje šalyje gimė futbolas?

Yra daug ginčų apie tai, kas išrado futbolą. Kai kurie sako, kad ankstyviausi žaidimai, žaidžiami kojomis, atsirado net apie 2500 m. pr. Kr., kuriuos išrado ir graikai, ir romėnai, ir kinai. Daugumoje tų žaidimų būdavo naudojamasi rankomis, kojomis ir net lazdomis. Senovės Romoje buvo toks žaidimas „Harpastum“, kuriame abi pusės stengdavosi kuo ilgiau išlaikyti kamuolį. Senovės graikai turėjo panašų žaidimą, vadinamą „Episkyros“, bet iš tikrųjų jie buvo labiau panašūs į regbį negu į futbolą.

Panašiausias į dabartinį futbolą buvo kiniečių „Cu Ču“, išvertus reiškia „spirk kamuolį“. Įrašai apie šį žaidimą prasideda Cinų dinastijos laikais (255-206 m. pr. Kr.) – tai buvo kareivių treniruočių žaidimas, kuriame spardydavo odinį kamuolį į tinklą, pakabintą tarp dviejų stulpų. Pagrindinis skirtumas tarp futbolo ir Cu Ču yra vartų aukštis – jie kabėdavo apie 10 metrų nuo žemės. Vėliau panašūs į futbolą žaidimai išplito visame pasaulyje – tokių turėjo ir Amerikos indėnai, ir Australijos aborigenai, ir Naujosios Zelandijos maoriai.

Futbolas pradėjo vystytis Europoje 9-ame a. – pvz., Anglijoje ištisi miesteliai spardydavo kiaulės pūslę nuo vienos žymės iki kitos. Toks žaidimas buvo laikomas įkyriu ir kai kuriais Anglijos istorijos momentais buvo netgi uždraustas. Futbolo kodifikavimas prasidėjo Anglijos privačiose mokyklose 16 a. pradžioje. Privačių mokyklų sistemoje futbolas buvo žaidimas, kuriame buvo leidžiama ir imti kamuolį rankomis, bet kitais atžvilgiais buvo kuriamas dabartinio futbolo pavidalas. Abiejuose aikštės galuose būdavo įsmeigiama po du stulpus, buvo įvesti vartininkai ir taktikai.

Britanijoje toliau vystėsi futbolo taisyklės, ir 18 a. pradžioje pradėjo formuotis futbolo klubai, kurie žaisdavo vieni su kitais. Tais laikais dar buvo leidžiama žaidžiant naudotis rankomis ir perduoti kamuolį tik atgal. Pagaliau Futbolo asociacija pamegino sudėlioti į vieną vietą skirtingus kodus ir taisykles, naudojamus įvairiose Britanijos vietovėse, ir suformavo vieną priimtą taisyklių rinkinį – tai įvyko 1863 m. Netrukus po to, kai buvo susitarta dėl FA nustatytų taisyklių, įvyko pirmosios oficialios futbolo rungtynės Battersea parke Londone. Nuo to laiko futbolas Britanijoje pradėjo klestėti – po 12 metų buvo įkurta Futbolo asociacijos taurė, o Futbolo lyga įkurta 1888 metais. Prasidėjus 20-am amžiui, daugelis Europos šalių sukūrė savas futbolo lygas ir rengė tarptautines varžybas.

Tarptautinė futbolo asociacijų federacija (FIFA) atspindėjo tarptautinį susitarimą dėl kodų ir šalių – ji buvo įkurta 1904 m. Pirmasis pasaulinis futbolo čempionatas surengtas 1930 m. Urugvajuje.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 1 / 5. Vertintojų: 1

Kol kas įvertinimų nėra.