Kai kraujo dėmė įsisenėja, ją pašalinti būna sunku. Geriausia ją pašalinti iš karto, bet galima išplauti ir išdžiūvusią. Čia pateikiami kai kurie paprasti metodai, kuriems nereikia kažkokių ypatingų dėmių išėmiklių.
1. Šviežio kraujo pašalinimas
- Išplaukite drabužį šaltu vandeniu. Tai greičiausias būdas, ir jeigu tą darote iš karto, tikrai gerai suveikia. Jeigu dėmė yra ant baldo, kilimo arba čiužinio, kurių neįmanoma įkišti į šaltą vandenį, naudokite švarų skudurėlį arba kempinę. Tik neplaukite po karštu vandeniu – nuo to dėmė tik įsigers.
- Po to naudokite vandenilio peroksidą. Jis veikia tik šviežią kraują. Prieš naudodami peroksidą turėkite omenyje, kad jis kai kuriuos audinius gali nublukinti arba susilpninti, o ir pats gali palikti dėmių. Taigi naudokite jį atsargiai ir pirma išmėginkite ant nelabai matomos audinio vietos. Užpilkite jį ant dėmės – jei valote labai švelnią medžiagą, praskieskite jį per pusę vandeniu. Papildykite jį kelis kartus, kai nustoja putoti. Po to nuvalykite putas ir užpilkite dar truputį peroksido, kol dėmė visai išnyks. Suteptą drabužį išskalbkite šaltame vandenyje naudodami tą patį skalbiklį kaip paprastai.
- Švelniems audiniams naudokite druską ir vandenį. Veikite greitai – kuo greičiau išplausite drabužį vandeniu su druska, tuo mažiau laiko dėmė turės įsigerti. Tai ypač tinka valyti tokiems dalykams, kurių neįmanoma skalbti, pvz., čiužiniui. Pirma išskalbkite dėmę dideliame kiekyje šalto vandens. Taip išsiplaus daug kraujo. Jei įmanoma, patrinkite drabužį, kad išsiplautų dar daugiau likusios dėmės. Bet jeigu dar kažkiek kraujo matosi, paimkite druskos. Sumaišykite ją su vandeniu, kad susidarytų košelė. Tada ją įtrinkite į dėmę. Druskos grūdeliai iššveis dėmę ir ją sugers. Tada vėl išplaukite dėmę šaltu vandeniu.
- Jei esate viešame tualete, bandykite išplauti dėmę muilu. Kartais druskos ar peroksido nebūna po ranka. Tokiu atveju pamirkykite dėmę šaltame vandenyje, tada įtrinkite į ją sočiai muilo arba šampūno. Patrinkite tą vietą tarp kumščių. tada išskalaukite šaltu vandeniu ir kartokite tol, kol dėmė dings. Nenaudokite karšto vandens.
- Jei dėmė sunkiai pasišalina, naudokite amoniaką. Šaukštą amoniako sumaišykite su 1/2 stiklinės šalto vandens ir užpilkite ant dėmės. Kai dėmės nebeliks, išplaukite ją šaltu vandeniu. Venkite naudoti amoniaką linui, šilkui arba vilnai.
2. Išdžiūvusio kraujo pašalinimas
- Drabužiams arba lovos užvalkalams naudokite dantų pastą. Šis metodas labiausiai tinka tiems daiktams, kurie gali būti skalbiami skalbyklėje arba rankomis. Užtepkite pastą ant suteptos vietos ir palikite išdžiūti. Tada nuplaukite šaltu vandeniu. Suteptą vietą išplaukite šaltu vandeniu su muilu ir gerai išskalaukite. Jei reikės, pakartokite.
- Kietiems audiniams naudokite mėsos minkštiklį. Tiek kraujas, tiek mėsa yra organinės medžiagos, kurias galima suskaidyti fermentais: proteazėmis, celiulazėmis ir lipazėmis. Paprastai tų fermentų būna ir indaplovės milteliuose arba kapsulėse. Geriausia tą metodą naudoti kietiems audiniams, tokiems kaip džinsai. Nenaudokite fermentų ant lino, šilko arba vilnos, nes jie irgi sudaryti iš baltymų. Į mažą dubenį supilkite stiklinę vandens ir pamerkite ten kraujuotą audinio dalį. Tiesiai ant šlapios dėmės užberkite šaukštą minkštiklio. Palikite iki 1 dienos, kas kelias valandas patrindami tą vietą. Tada išskalbkite tą drabužį kaip paprastai.
- Delikatiems audiniams naudokite seiles. Seilėse yra fermentų, padedančių suskaidyti kraujo baltymus, o būtent dėl tų baltymų kraują būna taip sunku išvalyti. Tą metodą geriausia naudoti mažoms dėmėms. Prisirinkite burnoje seilių ir apspjaukite kraujuotą vietą. Įtrinkite dėmę, kol ji išnyks, ir pamirkykite drabužį šaltame vandenyje.
http://www.wikihow.com/Remove-Blood-Stains
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.