Interviu su visuomenės sveikatos specialistu Nerijumi Didžioku: „Svarbu įsiklausyti į savo poreikius“

Šiandien džiaugiamės galėdami Jums pristatyti labai atvirą, nuoširdų ir įkvepiantį interviu. Labai tikimės, kad ši informaciją padės papildyti Jūsų dvasinį pasaulį bei atrast naujų įžvalgų gyvenime. Pristatome Nerijų Didžioką, visuomenės sveikatos specialistą bei www.TerapijaTau.lt įkūrėją.


Kaip ir kodėl nusprendėte tapti visuomenės sveikatos specialistu?

Dar vaikystėje kartu su mama atostogas leisdavau sveikatingumo stovyklose, dalyvaudavau įvairiuose sveikatinimo tematikos renginiuose, namuose buvo sukaupta daug knygų. Ilgainiui, susidomėjau joga, lankiau sporto būrelius, domėjausi mitybos ypatumais, vegetarizmu, taip pamažu formavosi požiūris apie sveiką gyvenimo būdą. Todėl nenuostabu, kad sukaupus didelį žinių bagažą, atsirado poreikis jomis dalintis. Norisi jaustis naudingu, tad dabar visas sukauptas žinias ir patirtį perduodu kitiems. Tuo pačiu nuolat domiuosi įvairiomis sveikatos stiprinimo ir saugojimo metodikomis, naujovėmis. Nors vis plačiau įsivyrauja holistinis požiūris į žmogų, vis dažniau mokslininkai prabyla ir pripažįsta, kad žmogus nėra tik fizinis kūnas, kad sveikata priklauso nuo minčių, veiksmų, kartais iš pirmo žvilgsnio nelabai susijusių su sveikata bei gera savijauta, deja, vis dar dažnai tenka susidurti su skeptiškais, materialų požiūrį į individo organizmą turinčiais žmonėmis.

Ieškojimų ir pažinimo kelyje atsakymui į klausimą „Kas daro įtaką sveikatai?“ randu vis gilesnį suvokimą ir paaiškinimą. Dažnas asmuo sveikatos sutrikimus priima kaip atsitiktinumą, dėl jų kaltina virusus, bakterijas, aplinkinius, kurie savo poelgiais bei veiksmais sukėlė stresines situacijas, o šios, tariamai, nusilpnino nervų sistemą. Globalesnių pažiūrų žmogus priežasčių, galbūt, ieškos ir savyje, savo mintyse ar poelgiuose, savo emocijose. Pavyzdžiui, pyktis dažnai sukelia kepenų veiklos sutrikimus. Štai čia ir prasideda sąmoningas žmogaus požiūris į savo sveikatą ir atsakomybę už ją. Tokie žmonės tampa mano klientai, su jais galiu dalintis savo žiniomis. Kliento domėjimasis mane skatina teikti konsultacijas, ieškoti ir siūlyti skirtingų terapijos metodų, alternatyvų cheminiams medikamentams. Man patinka kartu su klientu ieškoti negalavimų priežasčių bei padėti žmogui sąmoningėti ir keisti požiūrį į savo sveikatą.

Kas paskatino sukurti Terapijatau.lt tinklalapį?

Informacijos apie sveikatinimą labai daug, tačiau joje atsirinkti tai, kas išties reikalinga, ypač menkai su šia sritimi susipažinusiam žmogui, sudėtinga. Padaryti žinias, apie visas šiai dienai egzistuojančias sveikatinimo metodikas, prieinamas vienoje vietoje, aišku, neįmanoma, bet noras bent minimaliai susisteminti informaciją ir pateikti ją viename tinklalapyje, paskatino sukurti TerapijaTau.lt. Svarbu, kad lankytojas pirmiausia rastų žinias, kurios formuotų supratimą apie sveikatai palankų gyvenimo būdą ir leistų suprasti, kaip ir kur reikia ieškoti žinių apie ligų priežastis bei pasveikimo mechanizmą.

Sakoma, jog sveiką gyvenseną propaguojantys žmonės laikosi suplanuoto bei griežto režimo. Ar ir jūs kiekvieną rytą pradedate griežtu režimu?

Nesu sau atsakęs į klausimą, ar tikrai griežtas dienos režimas yra pats teisingiausias pasirinkimas (tikriausiai, esu ieškojimo kelyje). Tiesiog dažniausiai įsiklausau į save, savo organizmo poreikius. Nesvarbu, kada atsikeliu ir kokias praktikas darau (kartais tai būna rimta mankšta, kartais meditacija, kartais tiesiog pasivaikščiojimas gamtoje, o kartais viso to mišinys), tiesiog man rytas yra pozityvios energijos pasikrovimo laikas visai darbo dienai. Tos energijos, kuri stumia mane pirmyn mano ieškojimuose, darbuose. Energijos, skirtos į mane besikreipiančių klientų gerbūvio sukūrimui.

Nuo ko reikia pradėti norint keisti savo gyvenimą geraja linkme?

Ne tik norint, bet ir pradedant keisti gyvenimą geraja linkme, pirmiausia reikia sau atsakyti į nemažai klausimų: „Ar noriu keisti? Kodėl noriu, kas skatina?“ ir pan. Tačiau žmogui svarbiausia suvokti savo tikslo galutinį rezultatą ir atsakyti, ką jis su tuo rezultatu darys?  Svarbu ne mėgdžioti kitus, o įsiklausyti į savo poreikius. Kas tinka, patinka ir naudinga vienam, visai gali netikti kitam, tai net gali kenkti jo gyvenimo kokybei. Nereikia sukelti organizmui streso drastiškais pokyčiais. Kaip teigia auksinė taisyklė: „Nereikia versti pelėdos per vieną parą tapti vieversiu“. Ir kiek bebūtų „stebuklingų“ metodikų gyvenimo pagerinimui, kiekvienam šis kelias individualus. Galime sužinoti ir pasimokyti tik teorijos, o praktika kiekvienam asmeniška.

Daugelis žmonių dėl didelio užimtumo ir rutinos retai randa laisvą minutę pasidžiaugti buvimu su artimaisiais ar pailsėti gamtoje. Sakykite, ar Jūs turite susikūręs laimės receptą? Jei taip, koks jis?

Dažnas mūsų įsisukame į vadinamą „voverės“ ratą, turime mums svarbius tikslus, kurių siekiame. Galvojame apie karjerą, susikuriame savo gyvenimo ateities viziją ir stengiamės ją įgyvendinti. Ir dažnai nepastebime, net nesusimąstome, kad viską pradedame daryti paviršutiniškai, pvz., išvažiuojame popietei į gamtą, bet mintyse esame rytojaus susirinkime ir dėliojame jo eigos modelį. Neišgirsime žiogo nuostabios muzikos, nepamatysime besiskleidžiančio gėlės žiedo, neužuosime arba tik paviršutiniškai užuosime jos kvapą. O rytojaus susirinkimo eiga nepasikeis, ar sudėliosime tą modelį, ar ne. Gyvenimo tėkmėje dažnai nelieka MŪSŲ (mes kažkur, ateityje arba praeityje, bet ne čia ir dabar). Mes neišgyvename dabarties momento, kas dažnai sukuria nusivylimo, neišbaigtumo jausmą. Tai iškelia žmogaus egzistencijos prasmės ir beprasmybės  aspektą. Užduokime sau klausimus „Kas svarbiau mūsų gyvenime? Koks mūsų gyvenimo tikslas?“ Atsakius į juos, lengviau suprasime laimės pojūčio būseną. Laimė man – įsijausti į šios akimirkos svarbą man ir mano gyvenimo tėkmei.

Ko palinkėtumėte  žmonėms, norintiems būti fiziškai ir dvasiškai sveikiems?

Pats žmogus apie save turi žinoti viską ir geriausiai. Tik jis pats gali žinoti, ko nori ir kaip tai pasiekti. Bet, dažniausiai, žmogaus netenkina procesas (dažnokai ne trumpas, kartais net skausmingas), kuris reikalingas norint pasiekti rezultatą. Rezultato norisi greito, o gyvenime, deja, norint jį pasiekti, reikia laiko ir sąžiningo darbo su savimi. Laiko, per kurį vyksta procesas, vertė yra labai didelė. Kartais kelias link rezultato būna ir duobėtas, ir vingiuotas, tačiau tik toks jis gydo, stiprina, moko. Toks yra žmogaus dvasinio augimo ir fizinio kūno sveikatos išsaugojimo kelias. Tad noriu skaitytojams palinkėti ramybės ir supratimo, kuomet ne viskas klostosi taip, kaip norėtųsi. Noriu palinkėti suvokimo, jog tik mes patys esame savo gyvenimo šeimininkai, jog savo mintimis ir veiksmais kuriame gyvenimo kokybę, o tuo pačiu savo ateitį, laimę.

Kokios knygos/filmai padarė Jums didelį įspūdį?

Kitų žmonių išgyvenimai ir istorijos filmuose, knygose formuoja mūsų pasaulėžiūrą. Yra begalė literatūros, kuri moko mus, kaip reikia gyventi, kad būtume sveiki, turtingi, laimingi. Tačiau visa tai neturi prasmės, kol visko neperleidi per savo širdies ir proto prizmę. Mano paauglystės metais į lietuvių kalbą buvo pradėtos versti mąstytojo ir mokytojo Michaelio Omramo Aivanchovo knygos. Oi, kaip aš jų laukdavau, o sulaukęs skaitydavau! Tačiau vėliau supratau, kad kol šiose knygose raidelėmis suguldytos žinios nepereina tavo vidinio žinojimo sintezės, jos bevertės. Todėl siūlyčiau visiems pabandyti (pats taip elgiuosi), skaitant knygą ar žiūrint filmą atrasti savo vidines, dvasines sąsajas su tomis juose sudėtomis žiniomis. Ir tik tada geriausia knyga tampa ta, kuri išjausta paties žmogaus ir pritaikyta jo gyvenimui.

Pabaigai, jūsų gyvenimo moto?

Mano moto: „Žmogus gauna kūną ir ateina į žemę mokytis ir tobulėti“. Nepraleiskime tų pamokų, nes jų vertė nepamatuojama!

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.