Interviu su burnos higieniste Greta Mitiukovaite: „Noriu matyti besišypsančius pacientus“

Apie tobulos šypsenos paslaptis kalbėjomės su burnos higienos specialiste Greta Mitiukovaite. Interviu rasite vertingų patarimų, kaip išlaikyti sveikus ir gražius dantis, kaip geriausia juos balinti bei kokie gyvenimo malonumai daro didžiausią žalą siekiant Holivudinės šypsenos.

Kas lėmė Jūsų apsisprendimą tapti burnos higieniste?

Nepaisant gausios informacijos internete ir spaudoje, mano teigimu, didelis skaičius atvykstančių pacientų iki šiol nėra pakankamai informuoti apie reguliarios bei profesionaliai atliktos burnos higienos procedūros teikiamus privalumus. Todėl tapti burnos higieniste lėmė noras padėti žmonėms turėti sveiką, baltą ir gražią šypseną. Mano manymu,- tai šių dienų kredo. Juk kiekvienas iš mūsų norime džiaugtis balta ir nepriekaištinga šypsena. O pirmasis žingsnis, kurį galime padaryti, – tai apsilankyti pas burnos higienos specialistą, kuris nukreips tinkama linkme ir supažindins su pagrindinėmis burnos higienos priežiūros taisyklėmis. Todėl, norėdama matyti besišypsančius pacientus ir besidžiaugiančius galutiniais rezultatais, nusprendžiau tapti burnos higieniste.

Kaip tinkamai prižiūrėti dantis ir burnos ertmę, kad kuo ilgiau būtų galima džiaugtis sveikais dantimis?

Manau, jog dėl nepakankamo informuotumo pacientai atvyksta burnos higienos procedūrai tik esant ekstra atveju – t.y. gydytojo odontologo siuntimu, kai konkrementų nuvalymas jau yra būtinybė dėl nuolatinio dantenų kraujavimo, padidėjusio jautrumo, dantenų nusileidimo ar net danties išklibėjimo. Visų šių negalavimų sunkiausia pasekmė gali būti netgi sveiko, tačiau neprižiūrimo danties praradimas. Taigi, yra labai daug taisyklių ir  mitų, kaip tinkamai prižiūrėti dantis bei burnos ertmę. Aš vadovaujuosi ir savo pacientams siūlau kelias pagrindines taisykles, kurios nesudėtingai padeda pasiekti gero rezultato.

Visų pirma, labai svarbu tinkamai išmokti valyti dantis ir naudoti tinkamas dantų priežiūros priemones, kurias taisyklingai gali parinkti gydytojas – odontologas arba burnos higienistas. Visų antra, taip pamėgti ir naudojami skalavimo skysčiai – tai ne pagrindinė apsauga nuo dantų apnašų, bet priemonė gaiviam burnos kvapui. Todėl negalima maišyti šių dalykų. Dauguma pacientų mano, kad skalaudami skalavimo skysčiais visiškai apsaugo savo burnos ertmę nuo bakterijų kaupimosi. Mano manymu, – tai klaidinga nuomonė, nes infekcijos pašalinimui reikalingos pagalbinės priežiūros priemonės, naudojamos tarpdančiams prižiūrėti, o ne tik skalavimo skysčiai. Atminkite, kad tarpdančių priežiūros priemonės yra be galo svarbios.

Ir galiausiai, jeigu pacientui nepavyksta pačiam kasdieninės priežiūros metu pašalinti minkšto dantų apnašo, yra reikalinga ir būtina burnos higienisto pagalba. Svarbu suprasti, kad nuolatinė priežiūra padeda išvengti odontologinių problemų ir sutaupyti laiko bei pinigų. Manau, kad reguliarus apsilankymas pas burnos higienistą turėtų tapti įpročiu tiems, kurie brangina savo sveikatą. Reikėtų suprasti, kad dantų ir dantenų ligos daro neigiamą poveikį visam organizmui.

Žmonės, siekdami užkirsti kelią ligoms, dažniau lankosi pas šeimos gydytojus, tačiau rečiau varsto odontologų duris. Kaip dažnai vertėtų apsilankyti pas odontologą?

Taip, tai labai aktuali problema. Tačiau žmonės klysta. Šeimos gydytojas,- tai ne gydytojas – odontologas, jis gali patarti tik iš bendro suvokimo, bet tikrai ne iš odontologo profesinės pusės. Todėl būtina reguliariai lankytis, porą kartų į metus, apžiūrai bei burnos higienos procedūrai, kadangi tokiu būdu galima užkirsti kelią dantų ėduonies formavimuisi.

Kokių produktų/ gėrimų vertėtų vengti siekiant džiaugtis balta šypsena?

Turbūt visiems žinoma, kad dažantys produktai nudažo ne tik liežuvį, bet ir mūsų dantis. Tam, kad šypsena kuo ilgiau išliktų balta, rekomenduojama vengti visko, kas dažo. 

image

Dalykų TOP 4, kurie daro didžiausią žalą dantims?

  1. Juoda kava
  2. Burokėliai
  3. rūkymas
  4. Raudonas vynas ir panašūs gėrimai.


Kokia Jūsų nuomonė apie dantų balinimą?

Mano nuomonė nėra kategoriška. Aš nesu nei už, nei prieš. Tiesiog manau, kad, prieš nusprendžiant atlikti dantų balinimą, būtina apsilankyti pas specialistą, kuris patikrintų visą burnos ertmę, įvertintų dantų būklę bei parinktų individualiai tinkantį dantų balinimo būdą būtent Jums. Tačiau, nusprendus atlikti dantų balinimo procedūrą, patartina laikytis visų gydytojo odontologo ar burnos higienisto rekomendacijų. Labai svarbus saikingumas. Jeigu saikingumo neįmanoma išlaikyti, tada reikėtų pasvarstyti, ar tikrai reikalingas dantų balinimas, galbūt užtektų dantims pašviesinti išbandyti „Air flow“ metodiką. Jos metu dantų spalva pašviesėja nuo pusės iki tono. Yra pacientų kuriems pakanka ir šito.

Ar galima dantis balinti namų sąlygomis ir kaip tą daryti?

Dantų balinimas namuose, mano manymu, ne tik kad galimas, bet jis ir saugiausias. Taip yra todėl, kad naudodamiesi dantų kapomis, jūs galite kontroliuoti balinimo trukmę. Jeigu jaučiate jautrumą, visada galite nustoti balinimą ir padaryti kelių dienų pertrauką. Dantų balinimas namuose pacientams dažniausiai labiausiai priimtinas, nes tai greita, patogu ir pasiekiamas geras rezultatas. Jeigu galvojate apie dantų balinimą, siūlyčiau visų pirmą išbandyti būtent šį balinimo metodą.

Šiais laikais pastų pasiūla didžiulė. Į ką patartumėte atkreipti dėmesį renkantis dantų pastą tiek suaugusiems, tiek vaikams?

Kasdien matome įvairias dantų pastų ir skalavimo skysčių komercines reklamas su vadinamomis „geriausiai Jums“ tinkamomis dantų pastomis. O kaip iš tiesų pasirinkti tinkamas priežiūros priemones( dantų šepetėlį, dantų pastą, tarpdančių priežiūros priemones)?

image

Dantų pastos yra skirstomos į tris grupes:

  • Paprastos higieninės – jos tinkamos kasdieninei dantų priežiūrai, taip pat jose galite rasti balinamųjų medžiagų.
  • Profilaktinės – esant polinkiui atsirasti dantų ėduoniui.
  • Gydomosios – šių sudėtyje yra antibiotikų, jos skirtos sergant įvairiomis dantenų ligomis ir esant burnos gleivinės uždegimui.

Labiausiai tinkančią dantų pastą Jums gali parinkti tik specialistas, įvertinęs Jūsų burnos ertmės būklę. Todėl, apsilankius pas burnos higienistą, būtinai pasidomėkite, kokią dantų pastą jis rekomenduoja būtent Jums ar Jūsų vaikui. Negalima ir nepatartina rinktis dantų pastą ar kitas priežiūros priemones, vadovaujantis tik matomomis reklamomis internete ar televizijoje.

Kaip įsivaizduojate savo svajonių atostogas?

Kaip ten sakoma, jeigu papasakosiu apie savo svajones, jos neišsipildys? Na, bet galiu užsiminti, jog jos tikrai būtų ne saloje, kur nėra žmonių, kur ramu ir panašiai. Tačiau ten, kur galėčiau pamatyti ir patirti kažką naujo, kas primintų ir keltų šypseną net praėjus 5-10 metų. Mano svajonių atostogos yra su mylimais žmonėmis ir ten, kur nereikia galvoti apie nieką kitą, tik apie esančias atostogų dienas.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.