Kuo skiriasi psichologai, psichoterapeutai ir psichiatrai?

Nerimas, depresija, įtampa, stresas – jei tai yra jums pažįstama, tai turbūt taip pat esate apsilankę ar ketinate apsilankyti pas specialistą, kuris galėtų jums padėti. Kai kurie nori vaistų, kitiems reikalinga hospitalizacija, o tretiems reikia ir psichologinės pagalbos.

Ne visada gali būti akivaizdu pas kurį specialistą reikia „užsirašyti“, jei galvojame apie tokių problemų atsikratymą. Tai labiausiai aktualus klausimas, kai anksčiau nėra tekę turėti tokių problemų ir nėra aišku, kuris specialistas galėtų jums padėti.

Kartais tai gali būti „nervų daktaras“, dar kitaip žinomas kaip neurologas. Tai yra gydytojai, kurie dirba su įvairiomis nervinėmis ligomis ir tai nebūtinai turi būti susiję su galvos nervais. Tokie gydytojai gali išrašyti nervus stiprinančių ar kai kurias nervų ligas gydančių vaistų, bet dažniausiai tai nėra tie gydytojai, kurie dirba su nerimu, depresija ir panašiais negalavimais. Su tuo dirba kiti specialistai – psichologai, psichoterapeutai ir psichiatrai. Pažiūrėkime, kada pas kurį reikia kreiptis.

Psichologai

Psichologas yra pirmoji pagalbos linija, kai reikia su kažkuo profesionaliai pasikalbėti. Tai yra žmonės, kurie gali padėti suprasti, kodėl jūs jaučiate neigiamas emocijas ar turite kitų psichologinių problemų ir ką galėtumėte padaryti, kad tos problemos išnyktų. Psichologai neišrašo vaistų ir neveda psichoterapijos. Jie gali dalyvauti profesionalioje konsultacijoje, kurios metu bandoma žmogui padėti su jo problemomis. Taip pat galimos ir pasikartojančios konsultacijos, kurios gali tęstis kurį laiką, bet tai nebus laikoma psichoterapija.

Psichoterapeutai

Už psichoterapiją yra atsakingi ne psichologai, o psichoterapeutai. Kartais tokie specialistai pristato kaip psichologai-psichoterapeutai, nes jais dažniausiai tampa ne kas kiti, o tie patys psichologai, kurie atlieka papildomas specialias studijas. Su tokiais specialistai galima dalyvauti psichoterapijoje, kuri yra intensyvesnė nei psichologo konsultacija. Joje analizuojama žmogaus psichika, bandoma atrasti problemų šaltinį, o jį suradus yra bandoma kartu su žmogumi atlikti korekcijas, kurios duotų teigiamą rezultatą.

Psichiatrai

Jei jums reikia vaistų, tai jų išrašyti negali nei psichologai, nei psichoterapeutai. Juos išrašo psichiatrai, kurių darbe taip pat yra bandoma išspręsti tas pačias žmonių problemas, bet iš kiek kitokios perspektyvos. Psichiatrai į depresijos ir kitas problemas žiūri iš fiziologinės perspektyvos, todėl tas ligas gydo vaistais arba hospitalizacija, jei tam yra akivaizdus poreikis. Jei reikalingi raminamieji, tai jums taip pat reikės kreiptis į psichiatrus, nes tik jie gali išrašyti šios srities vaistus.

Bet nusistovėjusi praktika diktuoja, kad depresija ir kitos problemos yra sprendžiamos bendru visų šių specialistų darbu. Psichologas gali įvertinti jūsų būklę, nustatyti ar jūs sergate depresija ar turite kitų problemų. Psichoterapeutas gali pradėti ilgalaikę psichoterapiją, kuri leistų problemas išspręsti iš esmės. O psichiatras gali paskirti konkretų gydymą arba laikiną pagalbą vaistais, kol vyksta psichoterapija.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.