Kokios spalvos iš tikrųjų yra zebras?

Zebro dryžių įvairovę lemia genetika. Nors tikslus dryžių raštų nulėmimo procesas nėra žinomas, tai yra kažkaip susiję su selektyvia pigmentacija. Odoje esančios pigmentinės ląstelės – melanocitai gamina pigmentus, kurie nuspalvina kailį. Tam tikri cheminiai žinianešiai reguliuoja, kurie zebro melanocitai gamina pigmentus. Zebrų raštų atsiradimo neišėjo tiksliai simuliuoti matematiniais modeliais, bet žinome, kad tai vyksta embrioninio vystymosi metu.

Būna įvairių atsakymų į klausimą, kokios spalvos yra zebras. Bet Liza Smit (Lisa Smith), Atlantos zoologijos (JAV) sodo stambių žinduolių kuratorė, sako, kad jų kailis apibūdinamas kaip „juodas su baltais dryžiais“. Logiška, nes raštai atsiranda dėl pigmento aktyvacijos (juodi) arba inhibicijos (balti). Tai reiškia, kad tikroji kailio spalva yra juoda, o balti dryžiai – tai tos vietos, kuriose trūksta pigmento.

Nors visi zebrai atrodo panašiai, atidžiau ištyrus jų kailio raštus, galima išskirti tris jų rūšis:

  • Burčelo/lygumų zebrai (Equus burchelii). Tai yra gausiausia zebrų rūšis, randama Šiaurės Kenijoje. Jų juodieji dryžiai pereina į pilkumą, vadinami šešėliniais dryžiais, o kojos turi daug baltos spalvos.
  • Grevio zebrai (E. greyvi). Tai didžiausi zebrai, irgi randami Šiaurės Kenijoje. Jų dryžiai yra siauresni, juodi dryžiai aiškiai išsiskiria, krintantys nuo nugaros vidurio iki balto pilvo. Kadangi sausros ir augantis žmonių skaičius gerokai jų sumažino, Grevio zebrai yra paskelbti nykstančia rūšimi.
  • Kalnų zebrai (E. zebra). Tie yra patys rečiausi iš zebrų, randami pietų Angoloje ir Namibijoje). Juo nuo kitų dviejų rūšių atskiria kvadratinis odos lopas ant gerklės, o jų dryžiai yra platūs ant grietinėlės spalvos fono.

http://animals.howstuffworks.com/mammals/zebra-stripes1.htm

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.