Kas gi yra hepatitas?

Hepatitas – tai kepenų uždegimas. Jis atsiranda arba dėl virusinių infekcijų, arba dėl kenksmingų medžiagų, pvz., alkoholio. Kai kurie hepatitai praeina be rimtesnių pasekmių, kiti gali trukti metų metus, nuo jų kepenyse atsiranda randai (cirozė), o ypač rimtais atvejais kepenys gali iš viso atsisakyti dirbti, o tai gali baigtis ir mirtimi. Tokie ilgalaikiai hepatitai vadinami chroniškais.

Pradiniai hepatito simptomai gali būti panašūs į gripo: raumenų ir sąnarių skausmai, aukšta temperatūra (38C ir daugiau), silpnumas, galvos skausmas, kartais pageltusi oda bei akys (gelta). Chroniško hepatito simptomai gali būti nuolatinis nuovargis, depresija, gelta, prasta bendra savijauta. Dažnai hepatitas nesukelia jokių simptomų, todėl žmonės, turintys virusinį hepatitą, gali net nežinoti, kad serga. Taip pat ir tie, kurie serga hepatitu nuo alkoholio vartojimo, gali net nežinoti, kad gėrimas žaloja jų kepenis.

Dažniausios hepatito rūšys būna šios:

Hepatitas A. Jį sukelia hepatito A virusas. Jis dažniausias tose šalyse, kur būna prastos sanitarinės sąlygos, bet juo sergama ir Lietuvoje. Dažniausiai juo užsikrečiama per maistą, vandenį ir neplautas rankas. Paprastai tai būna trumpalaikė infekcija, simptomai praeina per kokius 3 mėnesius. Kokio nors specifinio gydymo nėra, galima tik palengvinti simptomus, pvz., nuskausminamaisiais. Apsisaugoti nuo hepatito A galima skiepijantis.

Hepatitas B, sukeliamas hepatito B viruso. Virusas būna kraujyje ir kituose kūnos skysčiuose, pvz., spermoje ir makšties išskyrose, todėl juo galima apsikrėsti per nesaugų seksą arba narkomanams dalijantis švirkštais. Hepatitas B dažniausias Rytų Azijoje ir Afrikoje į pietus nuo Sacharos. Dauguma žmonių, užsikrėtę hepatitu B, patys pasveiksta per kokius porą mėnesių. Bet būna ir taip, kad infekcija pereina į ilgalaikę – chronišką hepatitą B, kuris gali baigtis net kepenų vėžiu. Apsisaugoti nuo hepatito B irgi galima skiepijantis.

Hepatitas C yra bene dažniausia hepatito rūšis, jis sukeliamas hepatito C viruso. Jis randamas kraujyje, daug mažiau – seilėse, spermoje ir makšties išskyrose, dažniausiai juo užsikrečiama per kraują. Todėl daugiausiai juo užsikrečia narkomanai, dalindamiesi švirkštais. Hepatitas C dažniausiai nesukelia jokių pastebimų simptomų ir neretai būna klaidingai palaikomas gripu, todėl daug žmonių net nežino, kad yra užsikrėtę. Maždaug vienas iš keturių žmonių pats pasveiksta, o visi kiti nešioja infekciją daug metų. Tai vadinama chronišku hepatitu C. Toks hepatitas gali būti gydomas antivirusiniais vaistais, nors jie ir sukelia nemalonų šalutinį poveikį. Skiepų nuo hepatito C nėra.

Alkoholinis hepatitas. Jeigu žmogus daugelį metų smarkiai geria, jis gali pažeisti savo kepenis, sukeldamas hepatitą. Apskaičiuota, kad net vienas iš keturių girtuoklių serga sunkesniu ar lengvesniu alkoholiniu hepatitu. Ši liga dažnai nesukelia jokių simptomų ir aptinkama tik padarius kraujo tyrimus. Jeigu žmogus nenustoja gerti, didelė tikimybė, kad jam išsivystys kepenų cirozė.

Yra ir retesnių hepatito rūšių – viena iš jų yra hepatitas D, sukeliamas hepatito D viruso, ir randamas tik pas žmones, sergančius hepatitu B, nes tam virusui hepatito B virusas reikalingas kaip pagalbininkas, kad galėtų išgyventi žmogaus organizme. Hepatito D virusas gali padidinti cirozės išsivystymo riziką. Dar yra hepatitas E, labai retas. Paprastai tai būna trumpalaikė ir nestipri infekcija. Juo užsikrečiama įsidėjus į burną ko nors, kas buvo užterštas hepatitu E sergančio žmogaus išmatomis. Retai kada būna užsikrečiama tiesiogiai nuo kito žmogaus. Dar viena labai reta chroniško hepatito priežastis – autoimuninis hepatitas. Baltieji kraujo kūneliai puola kepenis, sukeldami chronišką uždegimą ir kepenų pažeidimą. Tokios reakcijos priežastis yra nežinoma. Nuo 15 iki 25 metų amžiaus grupėje moterys juo serga 3-4 kartus dažniau negu vyrai, o tarp vyresnių žmonių vyrai ir moterys serga daugmaž vienodai dažnai. Simptomai gali būti nuovargis, pilvo ir sąnarių skausmai, gelta ir cirozė. Gydomas imunosupresantais – vaistais, kurie slopina imuninę sistemą, taip pat steroidais – prednizolonu, kuris sumažina tinimą.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.