Jei vis ieškote priežasčių atidėlioti mokslus ir esate tikra, kad jei labiau save paspaustumėte, tada ir jūsų pažymiai būtų geresni – tai jūs tikrai ne vienintelė tokia. Daugeliui žmonių kartais būna sunku prisiversti mokytis. Taigi štai kaip reikia baigti atidėlioti ir pradėti rimtai mokytis.
1. Nugalėkite savo pasipriešinimą mokymuisi
- Baikite tai, kuo šiuo metu užsiimate, ir tučtuojau pradėkite mokytis. Labai lengva pasakyti sau, „Po valandos pradėsiu“ ir kartoti tai vėl ir vėl, kol žiūrite – jau ir vakaras. Jei jums reikia rimtai mokytis, nebeatidėliokite. Kad ir ką darytumėt, baikite ir pasitraukite į kokią ramią ir saugią vietą, kurioje būtų jūsų mokymosi reikmenys, ir pradėkite. Ir jokių „ai, aš dar sužaisiu vieną video žaidimą“, „tuoj pabaigsiu žiūrėti TV laidą“ ir t.t. Kuo anksčiau pradėsite, tuo anksčiau baigsite ir daugiau turėsite laisvo laiko. Pradėti ką nors daryti daug sunkiau negu daryti tą darbą, kai jau įsivažiuoji. Kai tik pralauži ledus iš pat pradžių, toliau mokytis būna daug lengviau.
- Prisiverskite pradėti vesti užrašus. Svarbiausia būna pirma mokymosi minutė ar dvi, nes tuo metu lengviausia būna mesti darbą. Kad to išvengtumėte, pradėkite rašytis užrašus, net jeigu tie užrašai ir nėra geri. Kai tik būsite padariusi šiokią tokią pažangą, pamatysite, kad sustoti daug sunkiau negu tada, kai iš viso nebūnate padariusi jokios pažangos. Nepamirškite, kad visada galite persirašyti savo pradinius užrašus, jei pamatote, kad jie niekam tikę.
- Motyvuokite save. Moralė gali vaidinti didelį vaidmenį nusprendžiant, ar jūsų šios dienos mokymasis buo vykęs, ar ne. Čia keletas minčių, kaip motyvuoti save – tik jūs pati galite nuspręsti, ar tai jums veiksminga, ar ne:
- Klausykitės užvedančios muzikos – tos pačios, kurios klausytumėtės prieš kokį nors sporto įvykį;
- Pajudėkite – žingsniuokite, šokinėkite, muškitės su įsivaizduojamu priešininku ir t.t.;
- Klausykitės įkvepiančios kalbos;
- Dažnai keiskite vietą – taip negrės nuobodulys nuo tos pačios aplinkos.
4. Susiplanuokite apdovanojimus. Lengviau būna mokytis, kai žinote, kad jeigu tai darysite, tada gausite ką nors, ko norite. Todėl susigalvokite kokių nors apdovanojimų sau pačiai – aišku, po mokymosi. Pvz., jei mėgstate saldumynus, po sėkmingų mokslų galite nueiti nusipirkti ledų.
5. Papasakokite kitiems apie savo mokymosi planus. Jei jokia kita motyvacija neveikia, tegul jus motyvuoja gėda! asakykite draugams, kad ruošiatės mokytis ir po to gauti gerą pažymį. Jus puikiai motyvuos baimė, kad apsijuoksite. Dar geriau – pasisiūlykite draugams mokytis kartu su jais. Tada teks arba mokytis (kai šalia bus jūsų draugai, jie matys, ar tai darote, ar ne), arba atšaukti suplanuotą mokymąsi. bet kuriuo atveju jūsų draugai viską žinos.
2. Pašalinkite viską, kas atitraukia dėmesį
- Nusistatykite laiką, kada mokysitės. Kai mokotės, norite pašvęsti visą savo dėmesį darbui. Jei padalijate dėmesį tarp mokslų ir ko nors kito – ar televizijos laidos, ar darbo, ar šiaip ko nors, nelabai kiek informacijos išliks jūsų galvoje (jei iš viso išliks). Užtikrinimui, kad mokysitės efektyviai, atidėkite tam tikrą laikotarpį mokymuisi – ir tiktai mokymuisi. Priklausomai nuo darbo kiekio, šis laikas gali būti tik tai dienai arba kaip reguliarus grafikas. Geriau yra pastarasis, nes tada ilgainiui priprasite tam tikrą laiką skirti mokymuisi.
- Susiraskite vietą mokymuisi, kur niekas neatitrauks jūsų dėmesio. Deja, daug žmonių pasiskiria laiką mokslams tik tam, kad jį iššvaistytų visokiems pašaliniams dalykams. Žiūrėkite, kad jūsų darbo vietoje nebūtų nieko, kas anksčiau jums atitraukdavo dėmesį. Paprastai tai reiškia tylią ramią vietelę, kur neturėsite priėjimo prie kompiuterinių arba internetinių žaidimų, socialinių tinklų, televizoriaus ir t.t. Jei mokslams reikia interneto ir bijote, kad naudositės internetu visokiems niekams, naudokite nemokamas aplikacijas, kurios laikinai užblokuoja tam tikrus puslapius, kad negalėtumėte jų atsidaryti tuo metu, kai mokotės.
- Jei norite, įsijunkite muziką arba baltą triukšmą. Kai kuriems žmonėms tyla pati savaime atitraukia dėmesį. Jei jūs esate iš tokių žmonių, galite paeksperimentuoti su muzika arba baltu triukšmu. Kai kuriems muzika įkvepia motyvacijos ir priverčia susikaupti, neleidžia svajoti. Kitiems patinka mokytis esant baltam triukšmui – pastoviam beformiam garsui, kaip lietaus, dūžtančių bangų ar pan. Svarbiausia, kad triukšmas pats neatitrauktų jūsų dėmesio.
- Padarykite taip, kad negalėtumėte prieiti prie atidėliojimo šaltinių. Kraštutiniais atvejais gali prireikti laikinai (arba visai) pašalinti iš jūsų gyvenimo tuos atidėliojimo šaltinius. Pvz., jei jums sunku prisiversti mokytis dėl to, kad vis įsijungiate kompiuterinius žaidimus, savaitgaliui atiduokite tuos žaidimus kokiai draugei. Jei jie vis tiek atitraukia dėmesį, parduokite juos. Nors tai padaryti gali būti sunku, tikriausiai bus visai verta.
- Prieš mokslus pasportuokite, pavalgykite ir pailsėkite. Dėmesį gali atitraukti fiziniai dalykai – tokie kaip nuovargis, alkis arba noras pajudėti. Kad taip nebūtų, patenkinkite visus savo fizinius poreikius prieš mokydamasi. Per dieną valgykite sveiką subalansuotą maistą. Paskirkite šiek tiek laiko sportui. Naktį gerai išsimiegokite. Rūpinimasis savo kūnu duoda protui geriausias galimybes išmokti naują informaciją.
http://www.wikihow.com/Force-Yourself-to-Seriously-Study
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.