Kaip atskirti žvaigždynus?

Tam reikia trijų dalykų: tamsaus dangaus (kur nors toli nuo miesto), žvaigždėlapio ir raudonos lempelės (raudonos todėl, kad akys prie raudonos šviesos nepripranta ir po to nereikia iš naujo pratintis prie tamsos). Dar labai gerai atsisiųsti programą Stellarium – ten galėsite matyti, kokie žvaigždynai patekėję dabar arba bet kokiu pasirinktu metu, taip pat ir planetos, palydovai, per teleskopą matomi objektai ir pan.

Mūsų danguje daugeliui geriausiai atpažįstamas žvaigždynas yra Didieji Grįžulo Ratai (lotyniškai Ursa Maior – Didžioji Meška) – keturios žvaigždės sudaro „vežimą“, o dar trys – „ieną“. Pagal šį žvaigždyną galima rasti ir kitus. Šiaurės dangoje svarbu ir žinoti, kur yra Šiaurinė žvaigždė (kad ir orientavimuisi naktį). Ją galima rasti pratęsus galinių Grįžulo Ratų žvaigždžių Dubchės ir Merako sudaromą liniją apie penkis kartus. Ji ne ką ryškesnė už Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždes. Šiaurinė yra ryškiausia Mažųjų Grįžulo Ratų žvaigždyno žvaigždė (lot. Ursa Minor – Mažoji Meška). Kaip ir Didieji, Mažieji Grįžulo Ratai sudaryti iš septynių žvaigždžių – keturios sudaro vežimą, o trys ieną. Mieste kažin ar normaliai pamatysi šį žvaigždyną, nes keturios jo žvaigždės yra neryškios. Jei nuo Didžiųjų Grįžulo Ratų pratęsi liniją per Šiaurinę žvaigždę tokiu pačiu atstumu už jos, pamatysi tokį W raidės formos žvaigždyną – tai Kasiopėja (tokia legendinė karalienė).

O kas matosi šiuo metų laiku? Trys pačios ryškiausios žvaigždės danguje vadinasi Vasaros trikampis. Pati ryškiausia iš jų vadinasi Vega, kuri priklauso mažam Lyros žvaigždynui. Kita iš jų yra Denebas – jis yra kryžiaus formos Gulbės (Cygnus) žvaigždyno uodega (deneb arabiškai ir reiškia uodega). Denebas yra kryžiaus viršuje, o apačioje – žvaigždė Albireo. Piečiausia Vasaros trikampio žvaigždė yra Altayras, priklausanti Erelio (Aquila) žvaigždynui. Vasaros trikampis, kaip rodo pavadinimas, geriausiai matosi vasarą, bet neblogai ir rudenį. Rudens danguje dar yra nedidelis, bet labai gražus žvaigždynas – Delfinas (Delphinus), panašus į žuvytę. Vienas aiškiausių yra Pegaso kvadratas. Nuo jo tęsiąsi Andromedos žvaigždynas, kuriame yra vienas iš gražiausių pro teleskopą matomų dalykų – Andromedos galaktika, kurią galite pamatyti ir pro žiūronus.

Tai tokie pagrindiniai žvaigždynai, yra dar ir daug kitų. Taigi atsispausdinkite žvaigždėlapį ir pirmyn 🙂 Tik teks išsiversti lotyniškus pavadinimus. Beje, Stellarium programoje galite užsidėti ir žvaigždynų piešinius – tada žinosite, ką jie vaizduoja 🙂

http://www.astronomy.com/observing/astro-for-kids/2008/03/learn-the-constellations

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 1 / 5. Vertintojų: 1

Kol kas įvertinimų nėra.