Dažnai išeina dujos („bezdėjimas“), ką daryti?

Pilvo pūtimo  priežasčių nėštumo metu ir po gimdymo yra gan daug ir jos yra  pakankamai įvairialypės. Pabandykime apžvelgti priežastis ir kovą su pasekmėmis.

Taigi didžiausia pūtimo priežastis  – tai progesterono įtaka. Viena vertus, jis skatina nėštumo metu  atpalaiduoti lygiuosius gimdos raumenis, o kita vertus – žarnyno, todėl  lygieji raumenys atsipalaiduoja ir dujos nėra sulaikomos.

Taip pat viena iš priežasčių gali būti kurio nors  fermento trūkumas,  Fermentacijos procesą visada lydi dujų susidarymas,o čia susidaro ir pasekmė – pilvo pūtimas. Didžioji į virškinimo traktą patekusių dujų dalis kaupiasi skrandyje, tam tikras kiekis pasiekia ir žarnas. Dujų perteklius gali susidaryti ir pačiose žarnose vykstant angliavandenių ir riebalų fermentavimuisi ir desintegradacijai. Žarnų dujų sudėtyje vyrauja vandenilis ir anglies dvideginis (dioksidas). Baltymams skylant žarnose, be vandenilio ir anglies dioksido, susidaro sieros vandenilio, karbovandenilio, metilomerkaptano. Kuo daugiau valgoma lengvai fermentuojamo maisto, tuo daugiau dujų susidaro žarnyne.

Dujų pašalinimas iš žarnyno sumažėja sulėtėjus dujų slinkimui žarnomis, susilpnėjus absorbcijai. Dujų slinkimas sulėtėja dėl žarnų obstrukcijos (susiaurėjimas) arba okliuzijos (dujų susigėrmas), žarnų sienelių raumenų parezės ( raumenų aktyvių judesių silpnumas dėl inervacijos sutrikimo)  arba paralyžiaus. Žarnų paralyžių gali sukelti peritonitas, infekcija, anemija, šoko būklė, stuburo smegenų pažeidimai. Turinio slinkimą žarnynu gali slopinti psichogeniniai veiksniai sergant depresija, nerimo sutrikimais ir pan. Greitai atsirandantys ir taip pat greitai praeinantys meteorizmo (dujų kaupimosi) epizodai dažniausiai susiję su trumpalaike žarnyno pareze, atsiradusia dėl psichogeninių priežasčių. Tokius meteorizmo epizodus dažnai lydi įvairūs depresiniai, neurogeniniai simptomai. Reikia turėti galvoje, kad vidurių pūtimu gali reikštis ir kai kurios ligos: žarnyno uždegimo liga, vėžys, žarnų obstrukcija, endokrininės ligos (hipotirozė), žarnyno kraujotakos sutrikimai ir kt.

Jeigu pučia pilvą, paanalizuokite maisto produkto apdorojimą: pavyzdžiui, dažnai pilvą pučia ne nuo paties obuolio, o nuo jo žievelės. Taigi nulupus obuolį, problema išnyksta.  Ankštinius būtina mirkyti, t.y. padaiginti 10-24 val., priklausomai nuo rūšies. Jei vis dar išlieka dujų kaupimosi problema – įberkite kvapniosios ferulos (kitaip – asafetidos) prieskonio. Jis ypač gerina ankštinių virškinimą – rezultatas nustebins. Jei pilvą pučia nuo šviežių šakninių daržovių, nuplikykite jas karštu vandeniu ar porą minučių pagarinkite. Traškumas išliks, o komfortas pagerės. Ilgainiui valgant šviežias daržoves, organizmas prisitaiko ir tokių priemonių nebereikia.

Jei pilvo pūtimas trumpalaikis, galima vartoti šiuos vaistus: Lepicol 5+, Espumisan, bet vistiek reikėtų kreiptis į gydytoją ir išsiaiškint tikslią problemos priežastį, o ne silpninti simptomus vaistais. 

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Vertintojų: 3

Kol kas įvertinimų nėra.