Ar yra tikimybė, kad pasikeis akių spalva?

Spalvotoji akies dalis vadinasi rainelė, kurios pigmentacija ir nulemia mūsų akių spalvą. Žmogaus akių spalvą lemia trys genai, iš kurių du yra gerai žinomi. Šie genai atsakingi už dažniausias akių spalvas – rudą, mėlyną ir žalią. Kitos spalvos, tokios kaip pilka ir gelsvai ruda, ir kelių spalvų kombinacijos kol kas nelabai suprantamos ir paaiškinamos. Anksčiau manydavom, kad ruda akių spalva yra „dominantinė“, o mėlyna – „recesyvinė, bet naujausi mokslo tyrimai parodė, kad tai nėra taip paprasta. Taip pat akių spalva nėra tėvų akių spalvų mišinys, kaip sumaišius dažus. Abu tėvai kiekvienoje chromosomoje turi po dvi poras genų, taigi galimi įvairūs variantai.

Dauguma kūdikių gimsta mėlynakiai, bet jų akių spalva per pirmuosius trejus metus pasikeičia. Akys tamsėja todėl, kad su amžiumi pradeda daugėti melanino, kurio vos gimęs vaikas neturi. Vaikas gali turėti visai kitos spalvos akis negu tėvai, bet jeigu abu tėvai rudaakiai, greičiausiai ir vaikai tokie bus. Tamsi akių spalva yra dominantinė, todėl ruda spalva užgožia žalią, o žalia – mėlyną.

Rainelė – tai raumuo, kuris susitraukia ir atsipalaiduoja, taip kontroliuodamas vyzdžio dydį. Kai keičiasi vyzdžio plotis, rainelės pigmentai susispaudžia arba išsiskiria, ir akies spalva šiek tiek pasikeičia. Vyzdžio dydį ir tuo pačiu rainelės spalvą gali pakeisti ir kai kurios emocijos. Todėl kai kurie žmonės sako, kad jų akys keičia spalvą, kai jie supyksta arba įsimyli. Taip pat akių spalva gali keistis su amžiumi. Taip nutinka 10-15% baltųjų žmonių (kurių akių spalvos paprastai būna šviesesnės). Tik žinokite, kad jeigu jūsų akių spalva pasikeitė labai žymiai, arba jeigu viena akis pasidarė iš rudos žalia arba mėlyna (tai vadinasi heterochromija), apsilankykite pas akių gydytoją. Akių spalvos keitimasis gali būti tam tikrų ligų įspėjamasis ženklas, pvz., Fucho heterochrominio iridociklito, Hornerio sindromo arba pigmentinės glaukomos.

Galų gale, jeigu jums nepatinka jūsų akių spalva, galite ją pakeisti spalvotais kontaktiniais lęšiais. Bet prisiminkite, kad net ir juos turi išrašyti akių gydytojas. Nepirkite jų internetu arba iš kokio draugo, pirma negavusi gydytojo recepto!

http://www.allaboutvision.com/conditions/eye-color.htm

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.