Kaip atsikratyti skruzdelių?

Skruzdėlės įsikuria namuose todėl, kad jas traukia ten esantis maistas, bet maistą galima naudoti ir norint jomis atsikratyti; pvz., vienas iš geriausių būdų naikinti skruzdėles – apipurkšti jas vandeniu su citrina arba pipirmėtėmis. Jeigu tai nepadeda, gali tekti skelbti joms karą naudojant spąstus ir cheminius insekticidus. Lietuvoje dažniausiai namus puola juodosios skruzdėlės.

1. Skruzdėlių atbaidymas nuo namų. Geriausias būdas atsikratyti kenkėjų – tai duoti jiems suprasti, kad jūsų namai nėra lengvas taikinys. Todėl pirmiausia reikia galvoti apie atbaidymą.

  1. Užsibarikaduokite namus. Kadangi skruzdėlės yra mažytės, jos gali rasti tūkstančius įėjimų į jūsų namus. Kai kurie iš jų lengvai atpažįstami, o kai kurių nematote tol, kol ten nepradeda marširuoti kirbinės skruzdėlių.
  2. Užtaisykite plyšius. Užlipinkite langus, duris ir visus kitus plyšius, pro kuriuos patenka skruzdėlės. Be to, tai dar padės sumažinti sąskaitas už šildymą, ir tai yra vienas nepavojingiausių metodų, jei turite vaikų arba naminių gyvūnų.
  3. Visus įtariamus įėjimus apdėliokite atbaidančiomis medžiagomis. Po durimis, šalia langų ir sienų galite pabarstyti druskos ir talko. Tam tinka siuvėjų kreida ir kūdikių pudra. Nesvarbu kokį talką naudojate, turėkite galvoje, kad talkas įtariamas turintis kancerogeninių savybių, jei jo įkvepiate – todėl naudokite respiratorių.
  4. Naudokite kvapus ir šiaip skruzdžių nemėgstamas medžiagas. Tai gali būti actas, pipirmėčių aliejus, cinamonas, juodieji pipirai, kajeno pipirai, gvazdikėliai, lauro lapai. Tik kai kurie iš jų gali būti žalingi naminiams gyvūnams ir erzinti smalsius vaikus.
  5. Sukurkite buferinį kraštovaizdį. Skruzdėlės dažnai patenka į namus per gretimus krūmus, augalus arba nusvirusius medžius. Pasistenkite viso to atsikratyti – sukurkite šalia namų sausą zoną be augalų: apkarpykite nusvirusias medžių šakas, nupjaukite augalus, liečiančius jūsų namus, o šalia jų pabarstykite žvyro arba skaldos.

2. Skruzdėlių žudymas. Kartais tai būna būtinybė, kai jos užpuola namus ir neatrodo, kad ketintų išsikraustyti. Tai mažiausiai pageidaujamas pasirinkimas, bet reikia apie tai pagalvoti, jeigu jos nuolat gyvena jūsų namuose.

  1. Pirmiausia išbandykite mažiausiai žalingą metodą, paskui pereikite prie labiau žalingų. Taip ne tik geriau jūsų sveikatai, bet ir draugiškiau aplinkai.
  2. Išnaikinkite skruzdėlių taką. Galima išžudyti tas skruzdėls, kurios yra take, ir atbaidyti kitas nuo ėjimo taku. Rekomenduojama pirma surasti įėjimo tašką ir iškart sukurti kliūtį, tokią kaip mašininės alyvos liniją, apversą lipnią juostelę ar talko, kad lauke esančios skruzdėlės nebesinaudotų šiuo praėjimu. Tada bandykite naikinti patį taką: perbraukite jį muiluota kempine, surinkdama skruzdėles, kol jų nebeliks. Kitas būdas: išpurkškite taką universaliu plovikliu arba balikliu ir nušluostykite šlapiu popieriniu rankšluosčiu.
  3. Užmuškite žvalgus. Kolonijos reguliariai siunčia pavienes skruzdėles ieškoti maisto išteklių. Jei pamatote vienišą skruzdėlę žygiuojant per jūsų kavos staliuką, neleiskite jai sugrįžti į skruzdėlyną gyvai. Ji praneš kolonijai, kur jūs išpylėte obuolių sultis.
  4. Išnaikinkite tas skruzdėles, kurios jau gerai įsitaisiusios jūsų spintelėje. Jums reikės naudoti patrauklų nuodingą jauką. Dažniausias jaukas – boro rūgšties milteliai arba boraksas, sumaišyti su vandeniu ir cukrumi. Boro rūgštis veikia skruzdėles tiek iš išorės, tiek iš vidaus (kai jį praryja). Pagaminkite mišinį iš stiklinės vandens, 2 stiklinių cukraus ir 5 šaukštų boro rūgšties. Padėkite jauką šalia skruzdėlių tako (bet ne ant jo, nes kitaip sutrukdysite skruzdėlėms žygiuoti). Jei turite naminių gyvūnų arba vaikų, jauką padėkite į uogienės stiklainį. Gerai užsukite dangtį ir užklijuokite lipnia juostele. Dangtyje pradurkite porą mažų skylučių, kad pralįstų skruzdėlės, ir išorę patepkite trupučiu nenuodingo jauko, kaip reklamą skruzdėlėms. Galite įmaišyti ir riešutų sviesto – skruzdėlės mėgsta skirtingus dalykus, priklausomai nuo kolonijos. Pašalinkite visus jaukus, kurių nuodai jau gali būti išsivadėję, bet jie vis dar traukia skruzdėles – juk nenorite pritraukti dar vienos kolonijos.
  5. Naudokite naminį borakso jauką. Sumaišykite 1 valgomąjį šaukštą žemės riešutų sviesto, 2 šaukštus cukraus, 2 šaukštus borakso ir šaukštą vandens. Truputį jo padėkite ant kartono gabalėlio tose vietose, kur yra skruzdėlių. Jei skruzdėlės gaišta pernelyg greitai, borakso įdėkite 1.5 šaukšto – tada skruzdėlės nuneš jauko į koloniją, kur jis išžudys kitas skruzdėles ir jų motinėlę.
  6. Susiurbkite skruzdėles. Paberkite truputį talko, kad jas pribaigtumėte, ir susiurnliuokite jas dulkių siurbliu, o maišelį iškart išmeskite, kad ten skruzdėlės nesusikurtų naujų namų.
  7. Pagaminkite spirito, indų ploviklio ir vandens mišinį. Raskite purškiamąjį flakoną, gerai jį išplaukite ir įpilkite į jį maždaug arbatinį šaukštelį spirito ir apie pusantro šaukštelio indų ploviklio. Tada pripildykite flakoną vandens, palikus iki viršaus apie 2.5 cm ir gerai užsukite. Supurtykite, kol suputos, ir galite purkšti!
  8. Įsigykite „Deep Reach“ fumigatorių. Sakoma, kad jie išžudo skruzdėles 6-8 mėnesiams, bet jo trūkumas toks, kad jums teks nuo kelių valandų iki kelių dienų palikti namus. Sužinokite, koks tūris patalpų, kurias reikia išpurkšti. Jei rūpinatės dėl kenksmingų medžiagų namuose, tada šito dalyko neturėtumėte naudoti, taip pat jeigu namuose yra mažų vaikų.

3. Palaikykite namuose švarą. Norint atsikratyti arba neįleisti skruzdėlių, labai svarbu išvalyti maisto likučius ir kitokias skruzdėles traukiančias medžiagas.

  1. Sudėkite maistą į sandarias dėžutes. Papildoma nauda – jūsų maistas išliks šviežesnis, ir nelįs maistinės kandys.
  2. Nuvalykite visus paviršius. Stalai ir stalviršiai turi būti reguliariai valomi švelniu baliklio arba acto tirpalu.
  3. Kasdienes valymo priemones laikykite po ranka. Reguliariai valykite, šluostykite ir siurbliuokite.
  4. Kriauklę laikykite švarią. Venkite palikti neplautus indus ir stovintį vandenį, kad skruzdėlės neturėtų ko gerti.
  5. Gyvūnų maisto dubenėlius sudėkite į didesnį dubenį. Į didesnįjį įpilkite truputį vandens, taip sukursite apsauginį griovį skruzdėlėms. Reguliariai jį papildykite.

Patys žmonės kalti, kad jos atsikrausto į namus – maistas tavirai laikomas, pribartsoma jo, ypač cukraus ant grindų. Jei jau viena skruzdėlė aptiko gardų kąsnelį, galima tikėtis ištisos jų armijos – naudinga informacija apie maisto atsargas bus perduota ir kitoms.
Galima rinktis jų naikinimo agresyvius chemikalus arba liaudiškus receptus.

Skruzdėlės nemėgsta tabako, citrinos, kavos tirščių kvapas – sode galima tirščius barstyti ant žemės, jie nepakenks. Koms nepatinka ir laukinių mėtų, pelynų, šeivamedžių bei pomidorų šakelių aromatas. Jau ko ko, o pomidorų steibelių jeigu ne nuosavame sode, tai pas kaimynus būtų galima rasti jų tikrai.  (Ant skruzdėlių tako padėti ką tik nuskintų pomidorų stiebų.
Su sūriu vandeniu naudinga apšlakstyti jų taką – galima smulkiosios druskos pabarstyti. (Druska kapinėse skruzdeles baidėme). Būnant gamtoje, druskos galima pasiberti aplink stalą, kad skruzdės neliptų ir nepatektų į maistą.

Galima bandyti saldumynais jas privilioti į kažkokią talpą ir paskui miške paleisti.

 Kreidos (ji turi būti smulki) paberti skruzdėlių pamėgtose vietose  – ji neišnaikins, o išvarys jas į kitas vietas.

Kad skruzdelės nepasiektų maisto, išorinius indų ir maišelių (kuriuose laikomi produktai) kraštus galima patepti aliejumi. Nemalonūs padarėliai ten kelią pamirš.

Galima pasidaryti  rafaelo rutuliukus – gaudiklius: virto kiaušinio trynį, boro rūgštį ir medų lygiomis dalimis sumaišyti. Iš masės suformuoti mažus rutuliukus ir padėti tose vietose, kur yra skruzdėlės. Tokie rafaelo sutuliukai gali būti padėti už šaldytuvo, po virtuvės baldais.Svarbu, kad jų nepasiktų vaikai ir naminiai gyvūnai.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.