Interviu su gydytoja dietologe Daiva Pipiraite-Lazarevičiene: „Anksčiau ar vėliau po dietos laikymosi seka persivalgymas“

Kaip dažnai laikotės dietų? Jei šis žodis jau tapo keiksmažodžiu, tuomet tikrąjį lieknėjimo receptą rasite šiame interviu. Ne tik lieknėjimo paslaptimis, bet ir sveikos gyvensenos principais pasidalino gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė-Lazarevičienė, viena iš pirmosios specializuotas dietologijos paslaugas teikiančios klinikos „Dietos sistema“ įkūrėjų. Interviu skaitykite, ką reikia žinoti prieš laikantis dietos bei kokiais sveikais mitybos patarimais reikėtų laikytis norint išlaikyti gerą kūno svorį. Gydytoja taip pat atskleidė savo mėgstamiausio patiekalo receptą, kurį sužinosite jau visai netrukus!

Kaip atsikratyti potraukio saldumynams?

Jeigu būtų galima pateikti atsakymą į šį klausimą, pasaulyje nutukimo problema jau būtų beveik išspręsta. Taigi, nėra taip paprasta. Bet pradėti reiktų nuo motyvacijos – jeigu žmogus turi motyvą atsisakyti saldumynų, reiškia tai daro turėdamas realių tikslų, vadinasi tai įgyvendinti bus įmanoma.

Toliau reikia atkreipti dėmesį į tai, koks yra maitinimasis, ar yra valgoma reguliariai, ar maistas vertingas, ar nepraleidžiami valgymai, ar geriami skysčiai? Jei ne, šiuos trūkumus reikia taisyti. Kartais būna taip, kad normalaus maisto (ne saldumynų) beveik nevalgoma. Tokiu atveju, atsisakius saldumynų, racione beveik nieko nebeliks, žmogus badaus – reikia išmokti valgyti normalų maistą. Kitas svarbus dalykas – saldumynų mėgėjas turi nusistatyti savo saldumynų kvotą dienai, savaitei ar mėnesiui ir jos griežtai laikytis.

Koks sėkmingas svorio metimo receptas, jei toks egzistuoja?

Egzistuoja, ir tą receptą visi puikiai žino, tik įgyvendinti ne visi gali, o tiksliau, ne visi nori. Tai kritiška savo maitinimosi analizė ir laipsniškas klaidų taisymas: valgymo valandų sureguliavimas, maisto porcijų sumažinimas, teisingas maistingų produktų pasirinkimas, angliavandenių, riebalų, alkoholio apribojimas. Taip pat fizinio aktyvumo padidinimas. Visa tai gali būti padaroma tik keičiant savo požiūrį ir įpročius. Kadangi svoris nepadidėja staiga, tai ir numetimui, žinoma, reikia laiko, kantrybės.

Ar galima numesti svorį greitai ir efektyviai? Ką manote apie įvairiausias grikių, kefyro, japonų, prancūzų, optimizmo ir kitas dietas?

Dietos nepadeda pakeisti įpročių ir požiūrio. Tiesa, kartais padeda trumpam laikotarpiui sumažinti svorį. Tačiau, anksčiau ar vėliau po dietos laikymosi, ateina įprasto valgymo laikotarpis. Ir kas būna tada? Dažniausiai persivalgymas. Kūnas tarsi siekia atgauti ir labai greitai atgauna buvusį ir net didesnį svorį. Ilgainiui, vien nuo dietų laikymosi, svoris padidėja.

Ką reikia žinoti prieš laikantis dietos?

Prieš laikantis tokios dietos reikia žinoti, kad žmogus gali laikytis tik individualiai jam pritaikytos dietos.

Kokiais sveikos mitybos principais derėtų vadovautis norint išlaikyti norimą svorį? Kaip skirstyti gaunamas kalorijas dienoje?

Kaip jau ir minėjau:

1. Svarbus valgymo režimas – kada valgoma. Reikia valgyti kas 3 – 4 valandas. Per dieną vidutiniškai gaunasi 4 valgymai. Tai turi būti normalūs suplanuoti valgymai, o ne užkandžiavimai. Pusryčius reikia suvalgyti ne vėliau kaip per 3 valandas nuo pabudimo, vakarienę – ne vėliau kaip 3 valandos iki miego. Daugiau jokių atsitiktinių užkandžių.

2. Svarbus maisto kiekis – porcijos dydis. Dažniausiai lieknėjantiems maisto porcijas reikia sumažinti, ypač vakarienės porciją, kartais net per pusę. Kalorijų skaičiuoti nereikia, tiesiog įsidėti į lėkštę 1/3-1/2 mažiau maisto, negu įprastai. Po vakarienės patiekalo nebeužkandžiauti. Svarbu įsiminti, kad vakarienės porcija turi būti mažesnė negu pietų.

3. Maksimaliai sumažinti cukraus vartojimą, nepamiršti cukraus, kuris yra patiekaluose, bei produktuose, pavyzdžiui, varškės desertuose, jogurtuose, sūreliuose, bandelėse, pyraguose. Taip pat, reikia apriboti baltųjų miltų vartojimą, to pavyzdžiai būtų batonas, balta duona, makaronai, blynai, o taip pat ir bulvių vartojimą.

4. Galbūt vartojate per daug riebalų – kepto, gruzdinto aliejuje maisto, padažų, grietinės, sviesto, ar net aliejaus.

5. Įvertinkite savo alkoholio vartojimą, nepamirškite, kad nors alkoholio teikiama energija yra kitokia, nei maisto, vis tik ir ši energija mūsų kūne niekur nedingsta. Taigi, kenkia ne tik kepenims, smegenims bei kitiems organams, bet ir prisideda didėjant svoriui.

Dietologai rekomenduoja valgyti vakarienę likus trims valandoms iki miego, tačiau prieš pat miegą vėl norisi kažką suvalgyti.

Jeigu vakarienė suvalgyta 3 valandos iki miego, vėliau jau valgyti nereikėtų.

Vyrauja populiari nuomonė, kad norint numesti svorį, reikia nevalgyti po 18 valandos. Kaip tai vertinate?

Tai tinka tiems, kurie miegoti eina 21 valandą.

Kuo pavojingi liekninamieji prieparatai?

Kai kalbame apie maisto papldus, skirtus lieknėjimui, tai pavojingi yra tie, kurie parduodami ne vaistinėse, ne oficialiose vaistų pardavimo vietose, o kažkur turguje, ar perkami iš nežinia kokio pardavėjo internete. Tuomet galima laukti visko ir sveikatai labai smarkiai pakenkti, net apsinuodyti. Jeigu tai oficialiai platinami papildai, pavojaus teisingai vartojant jie nesukels, bet ir stebuklo iš jų nereiktų tikėtis. Bet koks papildas gali būti tik papildoma priemonė lieknėjant.

Prieš šventes moterys paprastai laikosi dietos, šventiniu periodu priauga dvigubai tiek kiek numetė ir po švenčių vėl ieškosi dietos. Kaip neįsisukti į šį ratą, kai šventiniai patiekalai taip vilioja?

Jeigu moteris nori sverti tiek, kiek priklauso pagal ūgį, turi žinoti, kad šventinių patiekalų galima tik ragauti. Jeigu yra polinkis svoriui didėti, šveisti iki valiai tikrai negalima.

Koks jūsų mėgstamiausias patiekalas? Gal pasidalinsite jo receptu?

Mėgstamiausio patiekalo, tiesa sakant neturiu, kaip ir niekada kategoriškai neteigiu, kad kažko nevalgau. Valgau viską, tik žinau, ko galiu valgyti daugiau ir dažniau, o ko tik retkarčiais ir mažai.

Bet vienu receptu su skaitytojais pasidalinsiu.

Tom yam sriuba (tailandietiška)

Šios sriubos receptūra net pačiame Tailande gerokai skiriasi. Aš pasirinkau gaminti ir ištobulinau būtent tokios sudėties sriubą. Kai kas sako, kad esu šios sriubos gaminimo ekspertė ir gaminu ją net geriau negu Tailande (šypsosi). Kažin, ar tai įmanoma, bet pabandysiu perteikti gaminimo subtilybes.

Įspėju: negaminkite, jeigu nemėgstate aštriai, arba jeigu manote, kad aštrus maistas sveikam žmogui kažkuo kenkia (šypsosi).

Sudėtis:

  • 1 litras vištienos bulijono
  • 0,5 litro vandens
  • 2 citrinžolės lazdelės, prieš dedant įpuodą, padaryti jose keletą negilių įpjovų
  • gera sauja kalendros žalumos
  • galango šaknis arba jeigu nepavyks gauti šios, tiesiog nemaža imbiero šaknis, nuskusta ir stambiai supjaustyta
  • 5-6 džiovinti laimo lapai (ieškokite specializuotose prieskonių parduotuvėse)
  • 1 laimo šviežiai išspaustos sultys
  • 5-6 česnako skiltelės, prieš dedant į puodą tik sutraiškytos, nepjaustytos
  • 1-2 šaukštai tamarindų pastos (nebus baisu, jeigu nepavyks gauti, tuomet tiesiog šiek tiek daugiau įdėkite čili pastos)
  • 2-3 šaukštai čili pastos
  • 2-3 čili pipiriukai
  • 2-3 šaukštai žuvies padažo (Fish sauce)
  • 10-12 tigrinių krevečių arba pora vištienos krūtinėlių supjaustytų juostelėmis (jeigu nuspręsite Tom yam gaminti su vištiena)
  • pusė indelio nesaldaus kondensuoto pieno (kai kuriose receptūrose jo nėra)
  • šaukštas rudojo cukraus
  • Virti basmati ryžiai (virkite mažiausiai 200 g sausų ryžių)

Patiekimas

Ši sriuba valgoma ir patiekiama su ryžiais (labai tinka basmati), todėl dar prieš gaminant sriubą, jų reikia išsivirti.

Sriubos paruošimas

Vandenį užvirti kartu su sultiniu. Tuomet paeiliui dėti: citrinžolę, stambiai pjaustytą galango arba imbiero šaknį, džiovintus laimo lapus, pilti laimo sultis, tamarindų, čili pastą, stambiai sukapotus čili pipirus (su visomis sėklytėmis), sutraiškytas česnako skilteles, ir viską pavirti 5-10 min.

Po to pilti žuvies padažą, sudėti palmių cukrų ir ragauti – turi gautis sūriai-aštriai-saldžiai – rūgštus skonis. Žinoma, geriausia šią sriubą gaminti bent kartą paragavus „originalo“, tuomet tikrai aiškiau, kokį skonį reikia išgauti.

Paragavus, sudėti krevetes arba supjaustytą vištienos krūtinėlę, dar pavirti 5 min.

Išjungti kaitrą, tuomet įpilti kondensuoti pieno (jeigu nuspręsite jį naudoti), bei sudėti smulkintus kalendros lapus.

Kadangi net prisiekusiems aštraus maisto mylėtojams ši sriuba yra ganėtinai aštri, valgoma ji, kaip tai ir daroma sriubos gimtinėje Tailande, į pačią sriubos lėkštę įsidėjus gausiai ryžių. Ryžiai sumažina aštrumą, bei suteikia sotumo. Negailėkite ryžių!

Paskaičius receptą, gali pasirodyti, kad Tom yam sriubos paruošimas pakankamai sudėtingas. Tačiau turiu pasakyti, kad sudėtingiausia šiuo atveju – susirinkti visus reikiamus ingredientus. O kai jau juos turi, sumesti viską į puodą užtrunka vos keletą minučių. Beje, vieną kartą susipirkus komponentus, vėliau jų užtenka keliems kartams.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.