Kuo yra blogas „gap year’as“ ?

Anksčiau tas „gap year“ bent jau Lietuvoj buvo neįprastas dalykas, bet dabar vis daugiau žmonių jį pasiima – tarp studijų ir darbo, tarp mokyklos ir studijų arba dviejų darbų. Daugeliui „gap year“ taip ir asocijuojasi su gražiais paplūdimiais, nuostabiais žmonėmis ir puikiai praleistu laiku. Bet kas tai būna iš tikrųjų? Ar tikrai tuo metu taip jau viskas būna gražu?

Pliusas: „Gap year’as“ gali padaryti tavo CV patrauklesnį. Tuo metu žmogus gali įgyti vertingų naujų įgūdžių, kurie patiks darbdaviui. Tai gali būti įvairių kultūrų pažinimas, organizavimas ir sugebėjimas dirbti nepriklausomai.

Minusas: Gali atsilikti visais metais. Daugeliui žmonių tai būna nelengva. Visi jų draugai įstoja į aukštąsias mokyklas ir pradeda naujus gyvenimus, o juos pačius palieka pusiaukelėje. Jie dar negali pradėti naujų nuotykių, nes neturi pinigų. Todėl dažnai tenka sunkiai dirbti, ypač užsienyje, ir taupytis pinigus, kad būtų galima kuo greičiau judėti į priekį.

Pliusas: sutinki naujų žmonių. „Gap year“ metu neįmanoma nesutikti naujų žmonių. Mokyklos arba studijų dienų tu vis sukiojiesi toje pačioje kompanijoje, bet pasiėmus metų pertrauką atsiranda galimybių sutikti kitų, susirasti naujų draugų.

Minusas: ilgėsiesi namų. Tai yra tas dalykas, su kuriuo dauguma mūsų anksčiau ar vėliau susiduria. Kai pradėsi ilgėtis savo šeimos, draugų ar šiaip patogumų, kuriuos turėjai namie, pradėsi galvoti, kodėl pasirinkai būtent tokį kelią. Bet nebijok! Kelionės džiaugsmas yra tame, kad visada rasi ką susitikti ir ką veikti.

Pliusas: turėsi ką papasakoti. Praleidus metus svetur, susikaupia daugybė pasakojimų; tai gali būti puiki pradžia, kai ateini į darbo pokalbį, į vakarėlius arba šiaip prisiminimams.

Minusas: tai rizika. Aišku, kad taip! Bet nerizikuosi – šampano negersi. Dėl to „gap year’as“ ir yra įdomus; dalis nuotykio ir yra tai, kad nežinai, ko tikėtis toliau. Svarbiausia yra būti atsargiam bei pasikliauti sveiku protu.

Pliusas: tai labai ilgos atostogos. Tokie metai daugumai žmonių yra ilgiausios atostogos, kokias jie kada nors turės gyvenime. Tai dažniausiai dalykas, kurį patiriame tik kartą gyvenime.

Minusas: tai gali brangiai kainuoti. Tai priklauso nuo trukmės ir kelionės tikslo, bet vis tiek „gap year“ gerokai patuština kišenę. Geriausias būdas tuo metu prisidurti pinigų – tuo pačiu metu dirbti ir keliauti. Gera mintis ir planuoti kelionę nepriklausomai, nes taip gerokai sutaupai – kai keliauji pirmą kartą, tai gali būti sudėtinga, ir gali būti verta kiek promokėti kam nors, kas tau padės tai padaryti.

Pliusas: tai geras būdas mokytis. „Gap year“ tau suteiks daug daugiau, negu tai kada galės padaryti kokia nors universiteto auditorija. Mokykloje arba universitete galime daug išmokti, bet suprantame, kas vyksta tik tada, kai bandome tai pritaikyti realiame pasaulyje. „Gap year“ leidžia moms mokytis iš gyvenimo, ir susidaro daug daugiau erdvės naujoms patirtims. Taip pat mes daug daugiau sužinome apie save ir kas mes esame tokie kaip žmonės; kartais „gap year’o“ patirtis gali tau truputį vožti per galvą, bet sužinosi, kaip gali susitvarkyti su sunkumais, kai to prireikia.

Minusas: tai gali suteikti daug streso. Dar prieš prasidedant visiems nuotykiams, turi susitvarkyti vizas, skiepus, draudimą ir gauti bilietus. Vėliau tai pasidaro lengviau, kai įgyji patirties, bet visada bus situacijų, kur tavo streso lygis pakils iki maksimumo. Nepriklausomai planuoti gali būti sudėtinga – visokie kalbos barjerai, valiuta, stengiesi perprasti viešojo transporto sistemą, todėl kartais būna gerai sutaupyti kiek pinigų ir pasisamdyti ką nors kitą, kad atliktų už tave sunkiąją dalį.

Pliusas: pats savimi rūpiniesi. Kai kuriem gal tai atrodo ir minusas; kas norės savimi rūpintis, kai visada gali paskliauti mama ir tėčiu? Bet faktas, kad mums visiems anksčiau ar vėliau teks patiems atsistoti ant kojų, ir kuo anksčiau to išmoksime, tuo bus geriau. „Gap year’o“ metu galime išmokti gyventi taupiai, kas labai padeda ruošiantis studijuoti.

Minusas: visada yra pavojus, kad pradėsi tuščiai švaistyti laiką. Daug žmonių galvoja, kad jų kelionė prasidės vos baigus mokyklą, o tada jau jie žiūrės, kas nutiks toliau. Bet čia ne tas atvejis – vos tik pradedi galvoti apie metų pertrauką, jau reikia ir pradėti planuoti bei taupyti pinigus. Jei tai jau būni padaręs, tikrai gali iškeliauti vos baigęs mokyklą. Bet jeigu atidžiai neplanuoji, gali prabėgti ištisos savaitės ir mėnesiai, kol pagaliau įsėdi į pirmą lėktuvą.

Pliusas: tai pertrauka nuo tradicinių mokslų. Daug žmonių, kurie tuoj po mokyklos stoja į aukštąsias, gana greitai pasigaili savo sprendimo. O pasiėmę pertrauką nuo mokslų ir kur nors ištrūkę, mes lengviau surandame savo tikrąjį kelią. „Gal year“ gali padėti mums kitaip pažvelgti į mokslus.

Minusas: jau nebebūni moksleivis ar studentas. Išeiti į tikrą pasaulį yra rimtas dalykas. Pripratimas prie naujo gyvenimo būdo gali būti šokas. Daug žmonių tai daro lėčiau – studijuodami arba stažuodamiesi užsienyje.

Pliusas: išmoksi naujos kalbos. Nėra geresnio būdo mokytis kalbos, kaip gyventi ja kalbančioje šalyje. Taip išmoksti daug greičiau, negu jos mokydamasis namie.

Ir dar daugiau privalumų – kaip matai, jų daugiau negu trūkumų:

  • Nebūtinai tai turi būti metai. Tai gali trukti tiek, kiek panorėsi. Kai kurie pirma susiranda darbą, užsidirba šiek tiek, o tada išvažiuoja – nebetenka rūpintis dėl pinigų. Kiti iškeliauja ilgesniam laikui, vos šiek tiek susitaupę – tai reiškia, kad jie visada žiūri, kiek išleidžia, bet gali ilgiau pakeliauti. Dauguma žmonių keliauja būtent taip ir kitoje šalyje susiranda darbą, kad galėtų toliau keliauti.
  • Pasidarysi labiau subrendęs. Žmonės, pasiėmę „gap year’ą“, dažnai teigia, kad jų šeimos ir draugai jiems vėliau pasako „Tu pasikeitei“, bet visai ne į blogąją pusę. Metų pertrauka supažindina žmogų su daugybe naujų idėjų ir patirčių, taigi nepasikeisti būna tiesiog neįmanoma. „Gap year“ gali tave pastatyti į tokias situacijas, su kuriomis dauguma žmonių niekada nesusidurtų (bent jau tie, kurie niekada neišvažiuoja iš savo šalies).

Taigi va, „gap year’as“ ne toks jau blogas dalykas – iš tikrųjų, netgi visai geras 🙂 
http://www.gooverseas.com/blog/pros-and-cons-taking-gap-year

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.