Kaip man lavinti balsą?

Tiesa, kad balsas – tai Dievo dovana, bet tiesa yra ir ta, kad jį galima išlavinti. Niekas negimsta dainininku arba oratoriumi – nors žmogus nuo gimimo gali turėti ir labai malonų balsą, bet tam balsui vis tiek reikės lavinimo, kad galėtų tinkamai moduliuoti, įvairuoti, kad žmogus galėtų reikalingą laiko tarpą dainuoti arba kalbėti. Tai darykite tokiais žingsniais:

  1. Išmokite išgauti turtingą toną. Plačiai išsižiokite, bet atpalaiduokite raumenis aplink burną ir žandikaulius. Pakelkite savo minkštąjį gomurį (švelniai nuleiskite apatinę žandikaulio dalį). Kad tai padarytumėte, įkvėpkite, lyg ruoštumėtės žiovauti, bet nenusižiovaukite. Nurykite seiles, kad burna būtų tuščia ir balsas aiškesnis. Liežuvį traukite pirmyn, kad jis paliestų jūsų apatinius dantis. Svarbiausia, kad jis nebūtų gerklėje.
  2. Artikuliuokite, naudodama visus liežuvio raumenis, ir visus lūpas valdančius raumenis. Juk nenorite, kad žodžiai susilietų vieni su kitais.
  3. Tiesiai sėdėkite arba stovėkite, aukštai iškėlusi krūtinę. Tai vienas iš svarbiausių dalykų. Žiūrėkite, kad galva nebūtų atkišta į priekį kaip stručio, bet sudarytų tiesią liniją su kaklu, nugara ir uodegikauliu, kad niekas neužstotų orui kelio.
  4. Pagalba kvėpavimui: kuo daugiau oro, tuo geriau. Visuomet įkvėpkite labai giliai. Turėtų jaustis, kad kvėpavimas pasiekia pilvo ir apatinės nugaros raumenis. Kai įkvepiate, apatiniai raumenys (diafragma) turi susispausti į išorę, sudarydami orui daugiau vietos. Kai dainuojate (arba kalbate, arba tik įkvepiate), naudokite tuos raumenis, kad išspaustumėte orą lauk. Taip pat naudokite ir apatinius nugaros raumenis. Kaklo raumenis visiškai atpalaiduokite, ir neleiskite niekam užstoti kelio orui.
  5. Dainuokite tolygiai. Laikykite pastovų toną ir nedarykite pauzių tarp žodžių. Kai persijungiate tarp garsesnių ir tylesnių dainos vietų, įsivaizduokite savo balsą kaip nuožulnią plokštumą, o ne kaip laiptus.
  6. Prieš dainuodama apšilkite. Dauguma žmonių į tą žiūri pro pirštus, bet kuo labiau balso stygos bus apšilusios, tuo geresnį garsą išgausite.
  7. Lūpų arba liežuvio vibravimas padeda sujungti kvėpavimą su balso stygomis ir raumenimis.
  8. Susiraskite gerą profesionalų mokytoją. Iš kito žmogaus gaunami atsiliepimai – nepakeičiamas dalykas. Geras mokytojas gali išsakyti atsiliepimus ir parodyti, kaip ištaisyti problemas. Susiraskite mokytoją, gavusį klasikinį išsilavinimą, net jeigu norėsite dainuoti roko dainas. Dainininkai, turintys klasikinį išsilavinimą, moka teisingai naudoti balsą, kad išgautų norimą efektą. Mažesnė tikimybė, kad toks mokytojas privers jus pradainuoti savo balsą dar nesulaukus 30-ies negu mokytojas, negavęs klasikinio išsilavinimo. Geras mokytojas išmokys jus dainavimo pagrindų, geriausio būdo naudotis instrumentu (balsas yra laikomas instrumentu) įvairiausiais tikslais. Jei privatus mokytojas jums per brangu, galite naudoti mokymosi namie programą, tokią kaip Singing Success, Singing for the Stars arba Vocal Coach Singer – jų galite rasti internete.
  9. Negerkite tokių gėrimų kaip pienas arba alkoholis. Geriausias dalykas balsui – vanduo. Jeigu kada prireiks viešai dainuoti, gerkite daug vandens ir tris dienas prieš tai – nei alkoholio, nei nieko tiršto. Tą dieną, kai dainuojate, nieko daugiau negerkite, tik vandenį. Visą laiką su savimi nešiokitės butelį.
  10. Atidžiai klausykitės profesionalių dainininkų. Ko gero, pastebėsite ką nors, kas jums anksčiau neužkliuvo. Klausykitės, kaip jie valdo kvėpavimą, garsumą, artikuliaciją, balso įpročius ir rezonansą.
  11. Ne tik klausykitės, bet ir žiūrėkite atlikimus gyvai arba per televizorių. Stebėkite, kaip jie kvėpuoja ir paryškina kvėpavimu natas; kaip jie lūpomis formuoja garsus ir žodžius.
  12. Jeigu yra koks nors dainininkas, kuris jums patinka, ir koks nors, kuris jums nepatinka, pasiklausykite ir pasižiūrėkite abiejų ir supraskite, kodėl vienas jums patinka, o kitas ne. Ar tai vieno balsas, jo arba jos manieros, tarimas, elgesys scenoje, išvaizda ar požiūris į klausytojus, dėl ko jaučiate tokį skirtumą?
  13. Palyginkite, kaip skamba koks nors dainininkas gyvai ir įraše. Nuostabu, ką gali padaryti geras garso inžinierius darant įrašą. Jeigu jums tikrai patinka dainininko įrašai, pasistenkite suprasti, kiek ten tikro balso ir kiek pakeitimų, prieš galvodama „Man tai niekada neišeis taip dainuoti“,
  14. Jei laikysitės šių žingsnių, turėtumėt labai pagerinti savo dainavimo sugebėjimus, ypač jeigu dar turite gerą mokytoją.
  15. Jeigu norite gyventi iš dainavimo, gali tekti metų metus sunkiai dirbti, kol pradėsite daryti karjerą! Yra vienas kitas žmogus pasaulyje, kurie gali dainuoti vos ne nuo gimimo, bet daugumai žymių dainininkų tenka įdėti daug darbo.
  16. Pasiklauskite kokių vietinių žmonių, kurių balsas jums patinka, ką jie daro, kad išgautų tokius garsus – dauguma mielai pasidalins su jumis informacija.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Vertintojų: 1

Kol kas įvertinimų nėra.