Interviu su vaikų jogos treneriu Maksimilianu Ponomariovu: „Vaikai – stebuklingi žmonės“

Šį kartą apie teigiamą jogos poveikį vaikams kalbėjomės su vaikų jogos treneriu Maksimilianu Ponomariovu. Į klausimą, kodėl tapo būtent vaikų jogos instruktoriumi, treneris atsakė: „Nes pats esu amžinas vaikas. Vaikai – stebuklingi žmonės.“. Turintis stiprų ryšį su vaikais bei puikiai suprasdamas vaikų problemas, jogos mokytojas plačiau papasakojo kaip vyksta jogos užsiėmimai, kokio amžiaus geriausia leisti vaikus į jogos mokyklą bei kokias psichologines problemas padeda išspręsti reguliarus asanų darymas. Gal po šio interviu ir Jūs nuspręsite nuvesti savo atžalą į jogos užsiėmimus?

Esate vaikų jogos treneris, kodėl būtent vaikų?

Nes pats esu amžinas vaikas (šypsosi). Vaikai – stebuklingi žmonės. Jie dar neturi tvirtų stereotipų, nuostatų, jie nuoširdūs: jei pyksta – tai pyksta, jei juokiasi – tai juokiasi, jei įsižeidžia – tai įsižeidžia. Su jais įdomu, aš juos mokau, jie – mane.

Kuo vaikams naudingi jogos užsiėmimai?

Visų pirma – tai kūno lankstumas. Vaikai daug sėdi, mažai juda – jogos pratimai arba asanos skatina kūno lankstumą, dėmesio koncentraciją. Užsiėmimų metu mes darome ne tik asanas, juk joga tai nėra tik asanos. Vaikai mokosi bendrauti, logiškai ir nuosekliai dėstyti savo mintis, mokosi pažinti tiek savo, tiek kitų emocijas, taip pat jas išreikšti. Pas mus ateina ir tokių vaikų, kurie bijo kalbėti, pasakyti savo nuomonę. Praeina kiek laiko, aišku jeigu sąžiningai lanko užsiėmimus, ir vaikas pasikeičia – įgauna drąsos, pasitikėjimo savimi, tiesiog pradeda kalbėti, siūlyti savo idėjas.

Kaip vyksta jogos užsiėmimai skirti vaikams?

Užsiėmimą mes pradedame rytietišku “Namaste” pasisveikinimu. Tai mūsų ritualas. Jeigu atėjo į grupę nauji vaikai – susipažįstame. Vėliau žaidžiame įvairius žaidimus: pradedant nuo apšilimui skirtų žaidimų, baigiant dėmesio koncentracijos ir mąstymo reikalaujančiais žaidimais. Galiausiai pereiname prie svarbios dalies – Hatha jogos asanų, Pranajanos ir, vaikų labai mėgstamos, Šavasanos.

Ar joga padeda hiperaktyviems vaikams susitvarkyti su energijos pertekliumi ar tokiems vaikams reikėtų paieškoti kitos fizinės veiklos?

Joga padeda vaikams ne “susitvarkyti su energijos pertekliumi”, o padeda išmokti kontroliuoti savo energiją, jėgas, aktyvumą. Hiperaktyvūs vaikai labai geri pagalbininkai. Jeigu reikia paruošti salę žaidimams ar pratimams, juos “įdarbinus” – jie puikiai susitvarko! Ir dar tuo pačiu metu sugeba pasiūlyti naujų idėjų.

Kaip pavyksta susitarti su nepaklusniais vaikais?

Dabartiniame streso kupiname pasaulyje, kai tėvams nuolatos trūksta laiko, tikrai ne dėl to, jog jie taip nori, o dėl to, kad nori kuo daugiau uždirbti vardan savo vaikų. Visa tai įtakoja ir pačių vaikų nuotaikas bei elgesį, jie “susiurbia” stresą ir nerimą iš savo tėvų – vaikai tampa irzlūs. Taip pat daugeliui vaikų tiesiog trūksta tėvų dėmesio, paprasto kasdienio nuoširdaus bendravimo. Tuomet jie to dėmesio reikalauja užsiėmimų metu, dažnai netinkamu savo elgesiu, kas trukdo darbui. Kalbamės, tariamės su pačiais vaikais, ieškome sprendimų visi kartu. Jeigu nepavyksta susitarti, kalbamės su tėveliais.

Nuo kokio amžiaus patartumėte tėvams leisti vaikus į tokius užsiėmimus?

Mūsų vaikų jogos grupė yra specializuota 6-12 metų vaikams. Būtent tuo laikotarpiu vaikai mokosi savarankiškumo, bendravimo, pagalbos suteikimo vienas kitam, tiesiog mokosi draugauti. Galų gale ir kūną reikia lavinti, nes labai retas vaikas atėjęs pas mus būna lankstus. Ateina “medinukai”, kuriuos reikia išjudinti, nes ne paslaptis, jog vaikai šiuo metu labai mažai juda.

Kokias asanas kiekvienas vaikas galėtų daryti namuose?

Visas, kurios daromos mūsų užsiėmimų metu (šypsosi). Mes parenkame vaikams tokias asanas, kurios būtent jiems tinka.

Kaip manote, ar būtų naudinga mokyklose leisti vaikams pasirinkti ne tik kūno kultūrą, bet ir jogos užsiėmimus?

Manau – taip. Kūno kultūra yra aktyvus sportas. Joga – pasyvesnis. Manau, jog mokyklose vaikai turi išbandyti kuo daugiau įvairių sričių, kad galų gale pasirinktų tai, kas jiems patinka. Juk jeigu vaikai nesupažindinami su plačiuoju pasauliu, jiems tampa sudėtingiau surasti savo vietą gyvenime. Kas šiai dienai yra ypač aktualu tiek studentams, tiek suaugusiems.

Ką asmeniškai Jums duoda joga?

Joga mano gyvenime nuo pat vaikystės, aš užaugau su ja. Neįsivaizduoju savo gyvenimo be jos – tai mano gyvenimo būdas.

Joga – visiems vienoda. Tik klausimas, kas kaip ją interpretuoja? (šypsosi).

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.