Kuo naudinga pirtis?

Pirtis yra daug kuo naudinga, dėl to net ir gydytojai neretai ją rekomenduoja. Pirties duodama nauda yra tokia:

  1. Pirtis nuima stresą. Absoliuti dauguma ligų (pvz., širdies ligos) yra susijusios su stresu. O kaitinimasis pirtyje stresą nuima keletu būdų. Tai šilta, rami vieta, kur niekas tau neblaško dėmesio. Pirties karštis atpalaiduoja raumenis, pagerina kraujotaką ir stimuliuoja endrofinų išsiskyrimą. Endorfinai yra natūralios organizmo „geros savijautos“ cheminės medžiagos, o jų išsiskyrimas pakelia nuotaiką.
  2. Atpalaiduoja raumenis ir palengvina raumenų bei sąnarių skausmus. Kaip jau minėjau, nuo pirties karščio išsiskiria endorfinai. Endorfinai gali turėti švelnų raminantį poveikį ir sugebėjimą sumažinti artritinius skausmus arba raumenų skausmą po, pvz., didelio fizinio krūvio. Taip pat nuo pirties karščio pakyla kūno temperatūra. Dėl to išsiplečia kraujagyslės, pagerindamos kraujotaką, kuri savo ruožtu paspartina gijimo procesus. Sudalyvavus kokiame sporte gerai yra išsivanoti pirtyje – tai skatina raumenų atsipalaidavimą ir pašalina susikaupusią pieno rūgštį bei kitus toksinus.
  3. Išplauna toksinus. Daugelis, jei ne dauguma, mūsų dienomis nelabai daug prakaituoja. O gilus prakaitavimas duoda daug naudos sveikatai. Dėl pirties karščio pakyla kūno temperatūra. Kraujui pradėjus nešti karštį link odos paviršiaus, nervų sistema pasiunčia signalus į milijonus prakaito liaukų. Stimuliuojamos prakaito liaukos gamina prakaitą. Jo pirminė paskirtis yra atvėsinti kūną, ir 99% jo sudaro vanduo. Tačiau gilus prakaitavimas pirtyje gali sumažinti švino, vario, cinko, nikelio, gyvsidabrio ir visokių cheminių medžiagų kiekį – visus šiuos toksinus sugeriame sąveikaudami su savo aplinka.
  4. Išvalo odą. Maudynės pirtyje yra viena iš seniausių grožio priemonių, norint išvalyti odą. Kai organizmas pradeda gaminti prakaitą, tada valosi oda ir senos odos ląstelės pakeičiamos naujomis. Prakaitavimas išplauna bakterijas iš epiderminio sluoksnio ir prakaito liaukų. Įrodyta, kad porų valymas pagerina kapiliarų kraujotaką, dėl to oda atrodo minkštesnė. Kai prakaituoji, skystis išplauna į odos paviršių mineralų ir maisto medžiagų, kurie padeda palaikyti kolageno struktūrą. Nors pirtis ir nėra vaistas nuo spuogų, ji vis dėlto dažnai padeda – gilaus valymo dėka, kuris susidaro dėl prakaitavimo.
  5. Gerina miegą. Tyrimai rodo, kad tie, kurie maudosi pirtyje, miega giliau ir labiau atsipalaidavę. Pirties dėka ne tik išsiskiria endorfinai, bet kūno temperatūra, pakilusi pirktyje, einant miegoti nukrenta. Šis lėtas, atpalaiduojantis endorfinų kiekio kritimas palengvina miegą.
  6. Atneša atsipalaidavimą ir socialinę naudą. Nors ir retai kalbama apie pirties socialinę naudą, ji iš tikrųjų yra gana svarbi. Pirtis gali būti ir privati, asmeninė erdvė, kur pabūni vienatvėje. Bet taip pat lengvai tai gali būti bendravimo vieta su šeima, draugais arba būsimais draugais. Pirtis yra patogi vieta ramiems, tyliems ir asmeniniams pokalbiams.
  7. Gerina širdies ir kraujagyslių veiklą. Pirtyje įkaista oda ir pakyla kūno temperatūra. Kaip atsakas į tai išsiplečia kraujagyslės ir širdis perpumpuoja daugiau kraujo. Medicininiai tyrimai parodė, kad pirtyje širdies ritmas gali išaugti nuo 60-70 dpm (dūžių per minutę) iki 110-120 dpm, o atvėsus gali sulėtėti iki dar mažesnio negu normalus tempo. Reguliariai kaitindamiesi pirtyje mes ne tik treniruojame širdies raumenis, bet padedame ir organizmo reguliacinei sistemai. Dar geriau, jei maudomės pirtyje su keliais užėjimais – po pasikaitinimo šokame į šaltą vanednį arba einame po šaltu dušu. Kaskart staiga pakeitus kūno temperatūrą, širdies ritmas pakyla iki 60%, ką galima palyginti su vidutinio intensyvumo sportu.
  8. Degina kalorijas. Dažnai manoma, kad pirties dėka galima numesti svorio. Nors pradžioje kai kurie žmonės gali sudeginti nemažai kalorijų – ypač esantys prastos formos – per ilgesnį laiką pirtis gali būti tik vienas iš daugelio kalorijų deginimo įrankių. Prakaitavimas jau savaime pareikalauja nemažai kalorijų. JAV armijos medicininių tyrimų duomenimis, per vieną maudymąsi pirtyje žmogus gali prarasti 500 gramų, šio proceso metu sudegindamas 300 kilokalorijų. Organizmas degina kalorijas padidindamas širdies ritmą.
  9. Gali padėti kovoti su ligomis. Medicininiai tyrimai Vokietijoje parodė, kad pirtis sėkmingai sumažino dalyvių peršalimų ir gripo atvejų skaičių. Kai organizmas susiduria su pirties karščiu ir garais, jis pradeda sparčiai gaminti baltuosius kraujo kūnelius, kurie kovoja su ligomis ir žudo virusus. Be to, pirtis gali palengvnti sinusų užsikišimo simptomus, kai esi peršalęs arba turi alergiją – ypač jei tai garinė pirtis.
  10. Pirtis tiesiog yra malonu. Pirtis ne tik malonu, tai gerai ir organizmui. Ar tai fiziologiniai pokyčiai, įvykstantys dėl pirties kaitros, ar laikas, praleistas ramioje ir malonioje pirties aplinkoje, kiekvienas pirties mėgėjas sutinka – jausmas yra nuostabus! Kasdien susiduriame su įvairiais stresais, o pirtis siūlo atpalaiduojantį prieglobstį – ten mes galime atsipalaiduoti ir atstatyti kūną bei sielą.

http://www.finnleo.com/pages/health-and-wellness.aspx

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.