Kokį kraiką geriausia naudoti?

Yra kelios kačių kraiko rūšys, taigi reikėtų apžvelgti jų privalumus ir trūkumus norint išsirinkti, kas jums labiausiai tinka.

Molinis kraikas

Jis susideda iš drėgmę sugeriančių įvairių molio mineralų. Tai yra bet koks molis arba molinė medžiaga, kuri gali būti naudojama skysčių filtravimui, sugėrimui ir spalvos pašalinimui. Toks kraikas populiarus jau ištisus dešimtmečius ir gali sugerti tiek vandens, kiek pats sveria. Molinio kraiko pavyzdžiai yra Tidy Cat,Fresh Step. Jo privalumai: efektyviai sugeria drėgmę, tuo pačiu šiek tiek kontroliuoja ir kvapą, ir santykinai nebrangus. Trūkumai: nors jis gerai sugeria drėgmę, jei būna keičiamas nepakankamai dažnai, dėžės dugne kaupiasi šlapimas, o bakterijos jį paverčia į klaikiai smirdantį amoniaką. Be to, toks kraikas labai dulka ir gali sukelti kvėpavimo problemų – tiek katėms, tiek žmonėms. Jis gaunamas atviros kasybos būdu, kas iš tikrųjų kenkia aplinkai, ir natūraliai nesuyra – taip ir naudotas kačių kraikas ir kaupiasi sąvartynuose.

Sulimpantis kraikas

Jis irgi yra gaminamas molio pagrindu, bet jo pagrindinis ingredientas, natrio bentotitas, veikia kaip sulipintojas, sugeriantis šlapimą ir paverčiantis jį į kietus gumulus, kuriuos lengva išimti iš kraiko dėžutės. Pvz.: Scoop Away, Precious Cat Ultra. Jo privalumai: „šlapimo gumulai“ naikina blogą kvapą ir palaiko dėžutę švaresnę, praktiškai visai nedulka, labai tinka namams, kur gyvena ne viena katė. Trūkumai: daug ginčijamasi dėl jo saugumo, jei katė netyčia jo prarytų. Manoma (bet kliniškai neįrodyta), kad jei katė prarytų to kraiko, jis išsiplėstų jos virškinimo trakte, užkimšdamas žarnas ir sukeldamas dehidrataciją. Dėl to jis nelabai rekomenduojamas mažiems kačiukams, kurie mėgsta žaisti kraiko dėžutėse. Jo negalima mesti į tualetą, nes užsikimštų vamzdžiai. Lygiai taip pat kaip ir molinis, gamtoje nesuyra, be to, yra brangesnis negu paprastas kraikas.

Kraikas iš perdirbto popieriaus

Seni laikraščiai būna perdirbami į granules ir gerai veikia kaip kraiko dėžutės substratas. Privalumai: ekologiškas, gerai sugeriantis drėgmę, nedulkantis, sugeriantis kvapus, saugus kačiukams ir katėms, ką tik patyrusioms operacijas. Trūkumai: skirtingai nuo molinio kraiko, sugeria šlapimą iš apačios, todėl jei bus per gilus, sunku bus pašalinti prisigėrusį šlapimo kraiką. Brangiau kainuoja negu molinis kraikas. Be to, kai kurioms katėms nepatinka popierinės granulės. Ir Lietuvoje jo tikriausiai būtų sunku rasti – tam reikėtų teirautis veterinarų.

Pušinis kraikas

Jis gaminamas iš 100% perdirbtos pušies ir suformuojamas į granules, todėl rekomenduojamas kačių savininkams, kurie nori ekologiško kraiko. Jo privalumai: suyrantis, gaminamas iš perdirbtų medžiagų (medžiai specialiai jam nekertami), saugus kačiukams ir katėms po operacijos, jį galima nuleisti į klozetą, kompostuoti, gali būti naudojamas ir mažiems gyvūnėliams, paukščiams bei ropliams. Trūkumai: ne visoms katėms patinka medžio granulės arba pušies kvapas, brangesnis už tradicinį molinį kraiką, jo ne visada rasi naminių gyvūnėlių parduotuvėse (reikėtų jo pirkti iš veterinaro).

Kukurūzinis kraikas

Jis yra natūralus pilnų grūdų substratas, kuris gerai sulimpa ir kontroliuoja drėgmę. Didelis grūdo paviršiaus plotas natūraliai sugeria amoniaką ir šlapimo smarvę. Privalumai: minkšta tekstūra, katė nepalieka jo pėdsakų, galima jį nuleisti į klozetą, suyrantis, jame nėra silicio dulkių, gerai sulimpantis, todėl jį lengva išsemti, saugus kačiukams ir kitiems gyvūnėliams. Trūkumai: ne visoms katėms patinka, brangesnis už molinį kraiką ir jo sunkiau gauti (turbūt įmanoma tik pas veterinarą).

Kai jau susipažinote su kraiko rūšimis, galite apgalvoti, koks jums labiausiai tiktų.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 4.6 / 5. Vertintojų: 14

Kol kas įvertinimų nėra.