Ką sako apgamai įvairiose kūno vietose?

Tyrimai parodė, kad iš tikrųjų yra dvi senėjimo rūšys. Senėjimas, kuris būna nulemtas mūsų genų, vadinamas vidiniu senėjimu. Kita senėjimo rūšis, žinoma kaipišorinis senėjimas, yra sukeliamas aplinkos veiksnių, tokių kaip Saulės spinduliuotė.

Vidinis senėjimas, žinomas kaip natūralus senėjimo procesas, yra nenutrūkstamas procesas, kuris paprastai prasideda 3-iojo dešimtmečio viduryje. Odos kolageno gamyba lėtėja, o elastinas – medžiaga, kuri leidžia ištemptai odai sugrįžti į savo vietą, pasidaro nebe toks tamprus. Negyvos odos ląstelės taip greitai nebenusilupa ir šiek tiek sulėtėja ląstelių kaita. Nors šie pasikeitimai prasideda dar 3-iame dešimtmetyje, vidinio senėjimo ženklų paprastai nesimato dar dešimtmečius. Vidinio senėjimo ženklai būna smulkios raukšlelės, plona ir permatoma oda, poodinio riebalų sluoksnio praradimas, dėl ko įdumba skruostai ir susidaro maišeliai po akimis, taip pat raukšlėjasi rankos ir kaklas. Kaulai atsitraukia nuo odos, dėl to oda apdrimba. Oda nusausėja ir gali pradėti niežtėti, nepakankamai prakaituojama, kad atvėstų oda, plaukai pradeda žilti, taip pat plaukai pradeda augti ten, kur nesinori, kad jie augtų. Nagai suplonėja, prapuola pusmėnuliai jų apačioje.

Kaip greitai pasireiškia vidinis senėjimas, nulemia genai. Kai kuriems pirmi žili plaukai atsiranda vos sulaukus 20-ties, kitiems nepasirodo iki 40-ties ir daugiau. Yra tokia reta genetinė liga – Vernerio sindromas, kai senstama sparčiau negu paprastai, ir ja sergantys sulaukę 30-ties jau atrodo tikri seniai. Jų plaukai pradeda žilti ir retėti dar paauglystėje, sulaukus 20-ties jau gali atsirasti katarakta, o jų vidutinė gyvenimo trukmė būna 46 metai.

Išorinis senėjimas. Odos senėjimui taip pat turi įtakos daugybė aplinkos veiksnių, ypač buvimas saulėje. Kiti išoriniai veiksniai – dažnai kartojamos veido išraiškos, gravitacija, miego pozos ir rūkymas.

Kai nenaudojame apsaugos nuo saulės, net ir kelių minučių per dieną buvimas joje pastebimai veikia odą. Nuo to atsiranda strazdanos, senatvinės dėmės, išryškėja kraujagyslės ant veido, oda pasidaro šiurkšti ir gruoblėta, atsiranda smulkios raukšlelės, oda praranda stangrumą, gali atsirasti odos vėžys. Dermatologai tam naudoja terminą „fotosenėjimas“. Fotosenėjimo kiekis priklauso nuo: 1) žmogaus odos spalvos; 2) kiek jis yra ilgesnį laiką buvęs saulėje. Žmonės, turintys šviesią odą ir ilgai buvę saulėje, turės daugiau fotosenėjimo požymių negu tamsiaodžiai žmonės. Fotosenėjimas atsiranda daugelio metų bėgyje. Oda, daug kartų gavusi saulės, praranda sugebėjimą ištaisyti žalą, ir ta žala kaupiasi. Moksliniai tyrimai parodė, kad ultravioletiniai spinduliai suskaido kolageną ir blogina naujo kolageno sintezę. Saulė taip pat atakuoja ir elastiną. Todėl oda daug anksčiau pasidaro apdribusi, raukšlėta ir nelygi, jei nenaudoji apsaugos nuo saulės.

Raukšlių gali atsirasti ir nuo pasikartojančių veido išraiškų. Kaskart, kai įtempiame veido raumenis, po odos paviršiumi susidaro griovelis. Kai oda pasensta ir praranda elastingumą, tas griovelis jau nebeišsilygina ir lieka ant odos visam laikui. Be to, mus nuolat veikia ir gravitacija, ir gravitacijos sukelti pokyčiai ryškėja su amžiumi. Sulaukus 50-ties, kai smarkiai krenta odos tamprumas, ypač gerai pasimato gravitacijos poveikis. Dėl to pažemėja nosies galiukas, pailgėja ausys, apdrimba akių vokai ir skruostai, prapuola viršutinė lūpa, o apatinė išryškėja.

Jei kiekvieną naktį miegate laikydami veidą ant pagalvės ta pačioa poza, nuo to irgi gali atsirasti raukšlės. Tokios raukšlės vadinamos miego raukšlėmis. Moterims, kurios mėgsta miegoti ant šono, tokios raukšlės dažniausiai atsiranda ant smakro ir skruostų. Vyrams dažniau ant kaktos, nes jie dažniau miega veidu į pagalvę. Raukšlių neatsiranda tiems žmonėms, kurie miega ant nugaros.

Rūkymas sukelia mūsų organizme tam tikrų pokyčių, kurie spartina senėjimą. Tyrimai parodė, kad žmonėms, kurie per mažiausiai 10 metų surūko 10 ar daugiau cigarečių per dieną, statistiškai dažniau oda pasidaro raukšlėta ir nelygi negu nerūkantiems. Taip pat parodyta, kad žmonėms, kurie rūkė daugelį metų, oda dažnai įgauna nesveiką gelsvą atspalvį. Be to, 2002 metais darytas tyrimas parodė, kad net vos 20-ties sulaukusių rūkalių veidai gali turėti smulkių raukšlelių, matomų pro mikroskopą, tegul ir ne plika akimi. Viso to galima išvengti, jei nerūkai. Net ir daugelį metų rūkiusiems žmonėms oda ne taip raukšlėjasi, jei jie meta rūkyti.

Tai tokios gali būti senėjimo priežastys.

http://www.skincarephysicians.com/agingskinnet/basicfacts.html

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.