Ar blogai, jei antibiotikių suspensiją laikai ne šaldytuve, nors taip nurodyta?

Ne, tai nėra taip jau blogai. Antibiotikai, skirti vaikams, dažnai būna pardavinėjami skystomis suspensijomis. Sutrintų vaistų dalelės (kartu su dažais, aromatinėmis medžiagomis, stabilizatoriais bei kitokiais priedais, vadinamais „eksipientais“) yra sumaišomos su vandeniu, o buteliukas sukratomas. Štai ir suspensija. Bet vanduo gali suardyti kai kurias molekules, ypač jeigu jis šiltas. Todėl kai kurias iš tų suspensijų reikėtų laikyti šaldytuve, ypač amoksiciliną ir amoksiciliną/klavulanatą (dar vadinamą augmentinu). Taip ir būna parašyta instrukcijoje: „Laikyti šaltai“. Bet ar tai tikrai reikalinga? Tą gali pasakyti mokslas!

Žurnale „The Journal of Applied Science“ 2012 m. išleistas straipsnis apie tyrimą, kuriame naudota skysčių chromatografija, norint nustatyti amoksicilino/klavulanato, laikyto trim būdais, aktyvumą: šaldytuve, spintelėje kambario temperatūroje ir buteliuke, pamerktame į vandenį kambario temperatūroje (kad sumažinti temperatūros pokyčių poveikį). Tiek amoksilicinas, tiek klavulanatas mažiausiai penkias dienas išlaikė visą savo potencialą. Po to jų potencialas krito, nepriklausomai nuo to, kaip vaistas buvo laikytas, nors šaldytuve laikyti vaistai liko stipriausi. Amokslicilino dalis šaldytuve po 10 dienų prarado apie 17% savo potencialo, o spintelėje – 25%. Klavulanato dalis buvo šiek tiek jautresnė – po 7-10 dienų prarado beveik pusę savo potencialo.

Tas tyrimas buvo darytas Nigerijoje, kur dažnai pradingsta elektra, o dėl ribotų išteklių gali būti sunku gauti naujų vaistų. Bet šiuos rezultatus galima pritaikyti ir pas mus. Taigi namų sąlygomis tiek amoksicilinas, tiek augmentinas ne šaldytuve gali išlikti stabilūs 5 dienas, vienas amoksicilinas – netgi ilgiau. Ten kambario temperatūra buvo laikoma 29C – bet vėlgi, tai buvo Nigerijoje, o Lietuvoje namuose dažniausiai būna kur kas vėsiau, todėl pas mus tie vaistai greičiausiai išsilaikytų dar ilgiau.

Ne šaldytuve laikomų vaistų gyvavimo poveikį gali įtakoti ir kai kurie kiti faktoriai. Šviesa, ypač tiesioginė saulės šviesa, gali greičiau suardyti vaistus; o jeigu skystis labai sušyla, paliktas mašinoje, tada jau vaistai pražus labai greitai. O šiame tyrime buvo tiriami tik du antibiotikai, sukurti penicilino pagrindu. Nežinia kaip dėl kitų antibiotikų, kuriuos reikėtų laikyti šaldytuve. Bet gerai žinoti, kad bent jau tuos dažnai vartojamus antibiotikus visai galima laikyti ir ne šaldytuve.

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.