Kaip kovoti su migrena? Ar yra kokių nors naujų būdų?

Migrena priklauso pirminės galvos skausmo klasifikacijai – tai faktinė klinikinė būsena, kuri nuolat turi būti gydoma. Migrena dažniausiai trunka vieną dieną ir kartojasi keletą kartų per mėnesį. Tipiniai migrenos skausmai yra vienpusiai, pasižymintys stipriu pulsavimu, vidutiniu ar stipriu skausmu, trukdančiu užsiimti kasdiene veikla, jaučiamas pykinimas, jautrumas šviesai ir/ar triukšmui. Yra skiriami 4 migrenos tipai:

1. Įtampos tipo skausmas. Gali trukti nuo kelių minučių iki kelių dienų. Skausmas pasireiškia dideliu, abiejų galvos pusių, spaudimu. Šis tipas nepasireiškia per pykinimą ir jautrumą šviesai ar triukšmui.

2. Kasdienis lėtinis tipas. Kaip ir pavadinimas teigia, dažniausiai pasireiškia kasdien. Skausmo pobūdis gali būti visų tipų mišinys.

3. Klasterinis tipas. Beveik kasdienis skausmas, trunkantis nuo 4 iki 8 savaičių. Skausmas trunka nuo 15 iki 45 min. Trunka kartą per dieną ir, dažniausiai, prasideda ryte, nuo ko kenčiantysis ir pabunda. Skausmas jaučiamas vienoje galvos pusėje, aplink akis, kaktą. Šis tipas kartojasi kas metus ar dvejus.

4. Sinusinis tipas. Sinusinis galvos skausmas yra sąlygojamas sinusų infekcijos ar kitų dirgiklių veido ir galvos sinusų ertmėje.

Taip pat yra taikomas keletas gydymo metodų:

1. Esant migrenai, būtinas reguliarus poilsis. Išderintas nakties ritmas stipriai sąlygoja skausmą. Pasistenkite eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu. Pasistenkite, jog kambaryje būtų visiškai tamsu. Žinia, jog migrena reaguoja į šviesą sukeldama dar stipresnį skausmą. Taip pat stenkitės nenueiti miegoti vėlai, o jei jau tenka, palikite truputį pravirą langą, kad į kambarį patektų oro, o smegenys gautų deguonies.

2. Suvartokite truputį kofeino. Paradoksas, jog per didelis jo kiekis sukelia galvos skausmus, tačiau mažas kiekis gali padėti skausmui sumažėti ar net išnykti. Moksliniai tyrimai parodė, jog Aspirinas ir Ibuprofenas, vartojami kartu su kofeinu, yra daug efektyvesnė priemonė migrenai gydyti. Tad jei vartojate vieną ar kitą vaistą, užgerkite jį kava.

3. Nebadaukite. Alkis ir dietos arba nereguliarus maitinimasis skatina migrenos priepuolius. Geriau valgyti mažesniais kiekiais, bet ne rečiau nei triskart dienoje.

4. Sudarykite valgomo maisto sąrašą. Kai kurie maisto produktai iššaukia migrenos priepuolius daugiau nei 10-iai% nuo jos kenčiančiųjų. Maistas gali sukelti migrenos ataką, kuri gali trukti nuo 30 min. iki 12 valandų. Jei pavalgius ištinka migrenos priepuolis, prisiminkite, ką valgėte, nes tai galėjo būti to priežastimi. Pasižymėkite. Išbraukite vienus ar kitus produktus iš jūsų raciono. Dažniausi „sukelėjai“ – raudonas vynas ir šokoladas. 

5. „Kuo aštriau, tuo geriau“! Aštrieji raudonieji pipirai, kapsaicinas (pipirų ir paprikų mišinys) – yra puikūs nuskausminamieji prasidėjus priepuoliui. Tai nereiškia, jog šiuos prieskonius turite įtraukti į savo racioną. Tiesiog nusipirkite aštriųjų paprikų kapsulių ar jų pačių, sveiko maisto parduotuvėje ir turėkite „juodai dienai„.

6. Valgykite vištienos sultinį. Tai puikus vaistas, jei esant priepuoliui vemiate. Sultinys pakeičia trūkstamų elektrolitų kiekį ir lengvina simptomus bei mažiną poreikį vemti. 

7. Dėkite ledo kompresus ant galvos. Atsigulkite, užsimerkite ir ramiai pagulėkite užsidėjusi šį kompresą.

8. Ledinis vanduo. Įmerkite vieną, geriausia, abi rankas į ledinį (stingdantį) vandenį ir laikykite tol, kol galėsite toleruoti tokį šaltį. Kol rankos vandenyje, sugniaužkite į kumštį ir atleiskite. Kartokite keliskart. Tai sukuria panašų poveikį kaip ir šaltas kompresas.

9. Išgerkite Riboflavino (B grupės vitaminas, turintis aminorūgščių ir baltymų). Tyrimai parodė, jog kasdien suvartojant apie 400 mlg. šio preparato, galima panaikinti skausmus.

10. Naudokitės vonia aklinoje tamsoje. Panardinkite save veidu žemyn (nepamirškite karts nuo karto įkvėpti oro) ir pabandykite atpalaiduoti mintis ir kūną.

11. Nestipriems skausmams naudokite Tylenol’į arba Ibuprofen’ą. Jie veiktų efektyviau, jei išgėrusi jų turėtumėte galimybę iškart eiti miegoti.

12. Pasitikrinkite progesterono lygį. Kartais žemas hormono progesterono kiekis didina migrenos priepuolių dažnumą ir stiprumą. Jei jūsų migrena kartojasi dažniau 2-jų savaičių prieš menstruacijas laikotarpyje, pasitikrinkite šio hormono lygį pas savo gydytoją. Pasitvirtinus, jog lygis yra žemas, gydytojas turėtų skirti tam tikrų papildų ar preparatų.

13. Išbandykite akupresūrą. Triskart nestipriai, pirštais, pastuksenkite kaktos sritį, pečius ir vidinę riešo pusę. Kartokite keliskart. Tai turėtų sumažinti skausmą.

Tikiuosi, kad pratimai bus naudingi ir sumažins migrenos priepuolius!

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.